S výměnou kabelů v tunelu Blanka se stále ještě nezačalo

Praha - V tunelu Blanka zatím nezačala výměna kabelů poškozených vodou. Ukázala to dnešní mimořádná kontrola, kterou svolal pražský magistrát. Pověřený ředitel magistrátního odboru stavebních investic Ondřej Krutský přitom ve čtvrtek uvedl, že výměna kabelů už začala. Teď je nový termín pondělí odpoledne. Zářijový termín otevření tunelového komplexu je ale podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) i tak reálný.  

Původně se mělo začít s výměnou kabelů už letos v dubnu. „Zjistilo se, že v průchodkách je řada nečistot, které bylo třeba odstranit, a následně to kamerovými zkouškami opět vyhodnocovat. Myslím si, že si dodavatelé snaží vzájemně trochu krýt záda, aby nechybovali, takže to trvalo déle,“ řekl ČT Dolínek.     

Dodavatel technologií, ČKD Praha DIZ, na začátku června uvedl, že výměna vodou poškozených kabelů ještě nezačala, protože Blanka není stavebně připravena. Právě nutná výměna kabelů znemožnila zprovoznění tunelu letos na jaře.  

Náklady na problematický tunelový komplex budou proti původním předpokladům nejméně o šest miliard vyšší, přijde na 37 miliard korun. Výstavba začala za primátora Pavla Béma (ODS). Severozápadní část okruhu měla být podle plánů otevřena už před čtyřmi lety, stavba se ale protahovala. Termín otevření politici již několikrát odložili.