Chátrající památky se díky sbírkám probouzí k životu

Lipová - Veřejné sbírky pomáhají zachraňovat památky. Peníze na opravy posílají města, firmy a z velké části i lidé. Nejvíc peněz se ve veřejné sbírce zatím vybralo na rekonstrukci Bezručovy chaty na Lysé hoře, a to přes 3,5 milionu. Nejúspěšnější dárcovské iniciativy představuje projekt Máme vybráno.
Video "Máme vybráno," hlásí díky sbírce řada českých památek
video

"Máme vybráno," hlásí díky sbírce řada českých památek

Barokní zámek Lipová se má znovu stát perlou Šluknovska. Desítky let chátrání se díky veřejné sbírce, do které přispívají lidé z okolí, blíží ke konci. Celková renovace bude stát 400 milionů korun. „Už konečně lidem dochází to, že věci se nemohou nechat dál chátrat. Ten zámek byl v minulosti centrem vzdělání i kultury,“ říká Werner Hentschel, místní obyvatel a podporovatel sbírky.

Novou fasádou a opravenou střechou se zase pyšní kostel svatého Jakuba v Týně nad Vltavou. „Snažíme se touto soutěží poukázat na příklady dobré praxe, kde se opravdu daří s pomocí veřejnosti získávat prostředky,“ říká Aleš Kozák, koordinátor projektu Máme vybráno, Institut pro památky a kulturu.

Další sbírku vyhlásil třeba spolek absolventů a přátel Českého vysokého učení technického. Peníze vybírají na nové varhany, které by měly stát v Betlémské kapli. Každý rok se tam uskuteční až stovka promocí a řada dalších slavnostních akcí. Sbírka ČVUT zabodovala u poroty jako projekt s nejlepší prezentací. Až se peníze vyberou, design varhan navrhne světoznámá architektka Eva Jiřičná.