Autobusová doprava v Praze slaví, lidem se představily i historické vozy

Praha - Pravidelná autobusová doprava v Praze slaví 90 let. Dopravní podnik její výročí připomněl slavnostní kolonou osmnácti současných i historických autobusů. Nejstarším strojem, který si lidé mohli prohlédnout, byla Škoda 706 RO z roku 1953. Objevila se například v komedii Dovolená s Andělem.

Škoda 706 RO, Karosa B731 nebo Ikarus 280, tyto vozy patří mezi legendy pražské autobusové dopravy. Do slavnostní jízdy k 90. výročí pravidelné autobusové dopravy v Praze se zapojily kromě historických vozidel i ty současné. „Dnes to bylo poprvé, co bylo možné za jízdy vidět tuto plejádu pohromadě v ulicích Prahy,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku Praha (DPP) Jaroslav Ďuriš.

Na jízdu autobusů z Václavského náměstí na Hradčany se přišly podívat tisíce lidí. Někteří z nich se i svezli. Největší zájem byl o historické vozy, ty ale mají mnohem menší kapacitu, než ty dnešní.

Výročí letos slaví i veřejná doprava v hlavním městě jako celek. Od jejího zavedení už uplynulo 140 let. Jako první vyjela v roce 1875 koňka. První autobusová linka v Praze vyjela v roce 1908 z Malostranského náměstí na Hradčany. Fungovala necelé dva roky. Pravidelná autobusová doprava potom v Praze začala fungovat v roce 1925. Každý den pražská hromadná doprava přepraví na 3 miliony cestujících, víc než polovina z nich využívá metro.

Video Prahou projela kolona autobusů vyrobených od roku 1953
video

Prahou projela kolona autobusů vyrobených od roku 1953

Prahou projela kolona autobusů vyrobených od roku 1953

Dopravní podnik představuje průřez autobusovou historií