Libor Šťástka se stal novým lídrem brněnské ODS. TOP 09 dál vede Kacer

Brno - Novou jedničkou brněnské ODS je brněnský zastupitel Libor Šťástka. O jeho vítězství nad jeho kolegou Vladanem Krásným rozhodli dnes delegáti na svém sjezdu v Brně. Svého lídra ale dnes volí také TOP 09. Jediným kandidátem byl dosavadní předseda strany Jaroslav KaceZdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/brnenska-ods-voli-sveho-predsedu-favorit-je-stastka-20150512.htmlr, který svou pozici obhájil.

Oblastní sněm ODS rozhodl, že novým předsedou brněnské ODS bude bývalý starosta Brna-střed Libor Šťástka. Ten nahradil bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který se rozhodl loni rezignovat kvůli slabému volebnímu výsledku strany. Proti novému předsedovi kandidoval starosta městské části Starý Lískovec Vladan Krásný. Šťástku, který byl v minulém volebním období radní, podpořilo 110 přítomných, zatímco Krásného ani ne padesát delegátů.

Oblastní rada ODS v čele se současným poslancem Pavlem Blažkem rezignovala loni
na podzim kvůli slabému volebnímu výsledku strany ve městě i městských částech. ODS tenkrát získala v brněnském zastupitelstvu pouze pět z 55 zastupitelských křesel, přestože
v předešlých volbách jich měla 14. Nedařilo se jí ani v městských částech. V
mnoha z nich totiž získala pouze jeden mandát. Vyhrála jen v Ivanovicích a ve Starém
Lískovci, kde je starostou Krásný, který proti Šťástkovi kandidoval.

Nový předseda brněnské ODS

Libor Šťástka vystudoval nejen Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, ale studoval i na dalších fakultách univerzity. V roce 2002 v Brně úspěšně kandidoval do zastupitelstva a o tři roky později se stal i radním. Mezi lety 2006–2008 byl místostarostou městské části Brno-střed, v roce 2008 byl zvolen starostou, kterým byl do roku 2014. Od roku 2006 je též zastupitelem statutárního města Brna, v roce 2010 byl zvolen předsedou Klubu zastupitelů ODS a roku 2012 byl na dva roky zvolen radním města.


Kontroverze spojené s jménem nového předsedy

Na začátku května podalo sdružení Oživení, které bojuje proti korupci, trestní oznámení na bývalé radní městské části Brno-střed z ODS a ČSSD. Důvodem byl údajně podivný prodej bytu. Oznámení se týká bytu, který loni těsně před volbami výhodně odkoupil švagr bývalého starosty Libora Šťástky Pavel Belušík. Šťástka tenkrát řekl, že švagr získal byt za stejně výhodnou cenu jako ostatní lidé v souladu se schválenými podmínkami prodeje bytů. 

Podle Oživení si původně od města pronajala byt Belušíkova známá Jana Vlachová. Ta však po schválení radou městské části postoupila práva k pronájmu Belušíkovi, který za pár dní s manželkou byt koupil. Šťáska celou kauzu vnímá jako útok na svou osobu.

Video Živý vstup Michala Cagaly
video

Živý vstup Michala Cagaly

Nový předseda mohl být zvolen už v dubnu

Nový předseda brněnské buňky ODS se měl přitom volit už v dubnu, ale sněm těsně před jeho konáním nyní už bývalý předseda Blažek zrušil. Důvodem byly nejasnosti v pravidlech pro určení delegátů sněmu. ODS dříve postupovala při volbě tak, že každé místní sdružení vyslalo desetinu z celkového počtu svých členů na oblastní sněm jako delegáty, kteří pak volili vedení. ODS má v Brně 31 místních sdružení. Každá městská část má jedno, Brno-sever má tři.

Oblastní rada ale během loňského podzimu přijala nové usnesení, na jehož základě vytvořila nové pravidlo pro volbu. Podle něj se měl počet delegátů vytvořit ze 70 procent podle velikosti sdružení a ze 30 procent podle úspěšnosti ve volbách. Nakonec se ale volilo podle starého zajetého klíče podle velikosti sdružení, aby nikdo později nemohl volbu zpochybnit.

Nového předsedu volila i brněnská TOP 09

Předsedou brněnské TOP 09 zůstává Jaroslav Kacer. Tak rozhodli na svém regionálním sněmu členové strany. Volba u TOP 09 proběhla rychleji než u ODS, Kacer totiž neměl protikandidáta. Volilo ho 55 z 61 přítomných. „Předsedou brněnské TOP 09 jsem byl čtyři roky a nyní jsem zvolený na další dva roky,“ okomentoval výsledek Kacer.

Členové mu vyjádřili podporu i přesto, že TOP 09 v loňských komunálních volbách s Kacerem jako lídrem ztratila pět mandátů. V předešlém volebním období měla na magistrátu devět zastupitelů z celkových 55, nyní má čtyři.