Šternberk zachraňuje klášter

Šternberk - Už padesát milionů korun stály opravy bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku. A rekonstrukce stále ještě probíhají. Ve čtyřech sálech teď restaurátoři pracují na obnově poničených historických fresek a štukové výzdoby. Řemeslníci opraví třeba i historické podlahy nebo dveře.

Nádherné fresky z počátku 18. století milimetr po milimetru ožívají pod šikovnýma rukama restaurátorky Lucie Matějkové. Každý tah štětcem je znovu originál.

„Každé to místo má úplně jinou barvu, takže na každý defekt musím míchat znova ten potřebný odstín, třeba v několika vrstvách,“ vysvětluje náročnost výmalby restaurátorka Matějková. Během tří set let vzácné malby nejen vybledly, ale z velké části se buď úplně ztratily, nebo je nenávratně poškodila lidská ruka. „Nebudeme potlačovat žádné stáří toho díla a v místech, kde se nic nedochovalo, nebudeme doplňovat žádné konkrétní obrysy tváře ani nic, co nevíme,“ dodává.

Restaurátorka obnovuje cenné fresky
Zdroj: ČT24

Lucie Matějková nemá v ruce žádnou předlohu, a tak často sází na vlastní fantazii. Zároveň se ale musí držet jasných pravidel baroka.

Součástí rekonstrukce kláštera jsou i podlahy v osmi sálech, které budou dělat řemeslníci úplně nové. „Ve čtyřech sálech bude probíhat kromě podlah a stropních výmaleb i obnova dveří. Dveře, které chybějí, už jsou teď v restaurátorské dílně,“ říká mluvčí Šternberka Irena Černocká.

Šternberk po opravách vzkvétá
Zdroj: ČT24

Původní augustiniánský klášter zrušil už v době osvícenství svým patentem Josef II. A od té doby se využíval různými způsoby. „Naposledy sloužil jako sklad textilu a doznal velikých změn, spíše těch negativních,“ vysvětluje Černocká.

Město vlastní klášter od roku 1999. Během 16 let se rozlehlý areál se stovkou místností postupně opravuje a dosavadní rekonstrukce vyšly na zmíněných padesát milionů korun. Klášter zatím slouží jen částečně - třeba pro výstavy nebo koncerty. Na jeho úplné využití se ale ještě čeká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
před 5 hhodinami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Podmínka za zapálení supermarketu platí, mladík musí uhradit obří škodu

Krajský soud v Plzni pravomocně potvrdil podmínku Máriu Baigerovi, který jako osmnáctiletý v listopadu 2022 nechtěně zapálil supermarket v Chodově na Sokolovsku. Podmínka činí třicet měsíců s odkladem na tři roky. Mladík musí také podle svých možností zaplatit škodu. Ta byla na budově a zaparkovaných autech vyčíslena na více než padesát milionů korun, potvrdil pro ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni Jakub Štverák.
před 14 hhodinami

Pražské letiště obnovilo přílety a odlety

Letiště Václava Havla v Praze krátce po 10. hodině obnovilo provoz, který muselo na zhruba pět hodin pozastavit kvůli mlze. Mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková řekla, že omezení kvůli snížené viditelnosti ovlivnilo k desáté hodině celkem 24 příletů, šest letů bylo zrušeno a všechny ranní spoje byly zpožděny.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
před 21 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
15. 4. 2025

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
15. 4. 2025
Načítání...