Jedinečný dukát Přemysla Opavského z 15. století se vrátil do míst ražby

Opava - Rozsáhlou výstavu Slezského zemského muzea Země a její pán obohatil na pouhý týden jedinečný exponát – originální dukát knížete Přemysla Opavského z 15. století, který je jediný na světě. Vlastníkem je Národní muzeum v Praze, které minci půjčuje pouze výjimečně.

„Jde o mimořádně významnou numizmatickou památku moravskoslezského pomezí. Na světě je známý pouze jediný exemplář této mince,“ uvedla autorka výstavy Ilona Matejko-Peterka. Podle historiků ho opavský kníže, syn Mikuláše II. z dynastie opavských Přemyslovců, který patřil k zastáncům Lucemburků a odpůrcům husitů, nechal razit před rokem 1434. Zlatý dukát zřejmě nesloužil jako platidlo, ale měl být výrazem panovnické prestiže. „Dukát zřejmě vznikl jako projev osobní prezentace opavského knížete a ukázka jeho zeměpisné moci,“ řekla autorka výstavy.

Dukát Přemysla Opavského

Poprvé se dukát objevil v německých aukčních katalozích v 19. století. „Národnímu muzeu jej v roce 1932 darovala Numismatická společnost Československá, která předmět zakoupila v dražbě,“ doplnila historička. Dodala, že opavské muzeum má dukát půjčený zřejmě vůbec poprvé v historii. Místo, kde je vystavený, je shodnou okolností symbolické. Hlavní budova muzea totiž stojí v místě, kde kdysi bylo i sídlo Přemysla Opavského. Dukát se tak vrátil do míst, kde ho před staletími nechal razit. Na jedné straně mince je vyobrazený panovník se svými atributy, na druhé znak opavského vévodství. Mince má podle vedení muzea nevyčíslitelnou historickou hodnotu. Pojištěna je na miliony korun.

Dukát Přemysla Opavského je druhým výjimečným obohacením výstavy, která mapuje správu Slezska od středověku do roku 1918. Prvním mimořádným exponátem byl rituálně zlomený meč posledního Přemyslovce Valentina Hrbatého, který zemřel bez potomků roku 1521. Památku objevenou při archeologickém průzkumu na konci 20. století půjčilo do Opavy u příležitosti zahájení výstavy polské muzeum v Ratiboři. Ve Slezském zemském muzeu byl meč vystavený měsíc.

Výstava Země a její pán, která začala loni v listopadu, bude pokračovat v prodlouženém termínu do 5. července. Představuje 260 exponátů z Česka i zahraničí, kterými přibližuje odkaz panovnických rodů, aristokracie, kněží i reprezentantů měst a venkova českého i historického rakouského Slezska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 5 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 6 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 8 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 17 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 18 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...