V Brně se do školek dostanou hlavně starší děti, míst je málo

Brno – Ani tři tisíce míst ve 137 mateřských školách brněnským dětem nestačí. Ty menší, zpravidla tříleté, mají rodiče stále problém do školky dostat. Jejich každoroční boj začíná právě dnes, kdy startuje podávání elektronických přihlášek. Od letoška, kdy se do systému zapojila i městská část Brno-střed, už jsou v centrálním systému všechny brněnské mateřinky.

Boj o místa v brněnských školkách začíná. Zatímco rodiče čtyř a pětiletých dětí se o umístění svých ratolestí většinou obávat nemusí, mladší děti přijetí zdaleka nemají jisté. „Jsme schopni umístit děti, které dovršily čtyři roky věku, a potom ojediněle děti mladší,“ potvrdila ředitelka MŠ Sluníčko v brněnském Bystrci Blanka Pelikánová. Její školka se už dříve zapojila do celoměstského systému elektronických přihlášek. Letos poprvé jsou v něm všechny brněnské mateřinky, připojila se totiž i poslední městská část Brno-střed.

V Brně je 137 mateřských škol, které letos nabízí 2 908 volných míst. Nejvíce mateřinek a zároveň největší volnou kapacitu má městská část Brno-střed, kde je v 25 školkách 415 volných míst. Nejméně dětí přijmou v Ořešíně, tamní mateřinka nabízí jen 8 míst.


„Systém elektronických přihlášek může fungovat dobře za předpokladu, že bude zapojené celé Brno. Uvidíme tak duplicity přihlášek a jsme schopni je eliminovat,“ uvedla náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL), která má oblast školství na starosti. Na mysli měla situaci, kdy si rodiče podají přihlášky do více školek. To potvrzují i samy školky. „Rodiče ve snaze umístit dítě do mateřské školy někdy podávají 8 až 10 přihlášek. Tím se systém zpomaluje, protože některé děti bývají přijaty do několika školek, potom se musí ostatní přihlášky rušit, nepřijaté děti se posouvají výš a pak jsou třeba dodatečně přijaty a my musíme rodiče znovu kontaktovat,“ potvrdila Pelikánová.

Video Náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL) o školkách
video

Náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL) o školkách

I přes tuto komplikaci si ředitelka systém chválí. Ušetří jim totiž dřívější administrativu. „Systém hodnotí  každou přihlášku a následně je podle bodového zisku seřadí. Dřív jsme je museli pročíst, ručně obodovat a seřadit - tohle teď za nás dělá systém a pro nás je to velká pomoc. Můžeme si taky vytisknout různé tiskopisy, které je potřeba rodičům předávat,“ dodala Pelikánová.

Elektronický zápis do školek funguje v Brně od roku 2012. Děti jsou přijímány na základě bodového hodnocení – čím víc bodů, tím větší šance na přijetí. Systém zohledňuje věk dítěte, zda bydlí v Brně, či mimo něj, jestli bude do školky docházet každodenně nebo jestli má ve stejné mateřské škole sourozence.