Žižkovem prošel průvod „ve službách Kliniky“

Praha – Stovky lidí se dnes odpoledne zapojily do pochodu Prahou, aby podpořily využití bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově jako autonomního sociálně-kulturního centra Klinika.
Video Žižkovem prošel průvod "ve službách Kliniky"
video

Žižkovem prošel průvod "ve službách Kliniky"

Ve dvě odpoledne se průvod, který podle organizátorů tvořilo šest stovek lidí, vydal ze Žižkova a zhruba po dvou hodinách dorazil na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde skončil koncertem. Akce bude večer pokračovat kulturním programem, například v klubech Podnik a Neone na Vltavské, v Dejvické Klubovně či v kavárně Potrvá.

Lidé v průvodu nesli hesla jako „Klinika pro zdravé město“ nebo „Jste-li nakaženi systémem, Klinika vás vyléčí“. Kromě podpory Kliniky chtěli pořadatelé poukázat také na dekriminalizaci squattingu a prázdné budovy, které by se mohly v zimě využívat. „Stát se chová velmi laxně k povinnostem vlastníků a skoro každou zimu zemře několik bezdomovců. Chceme ukázat na tento rozpor,“ řekla členka iniciativy Klinika Tereza Virtová.

Podle aktivistů vypadá jednání nadějně

Aktivisté objekt v Jeseniově ulici obsadili na konci listopadu, 9. prosince ho vyklidila policie. Mezitím i poté jednali s úřady, budova by ale měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Areál vlastní stát, spravuje ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

V objektu, který dříve obývali narkomani a bezdomovci, by chtěli aktivisté vybudovat autonomní sociální centrum. Bez státních dotací by chtěli provozovat nízkoprahový objekt, kde by se konaly přednášky, koncerty a promítání. Měla tam sídlit také například knihovna, lidová jídelna nebo svépomocná opravna.

Virtová nicméně tvrdí, že jednání s úřady vypadá nadějně. Dům podle ní byl sice původně přislíben GIBS. Před dvěma týdny se ale lidé z iniciativy údajně sešli se zástupci GIBS, ÚZSVM a ministrem financí Andrejem Babišem a otevřela se prý možnost, že by si inspekce našla jiný objekt. „Klinika je v obytné části a součástí parku Parukářka. Je to takový dům, který se moc nějaké instituci nehodí a mnohem víc by se hodil, kdyby ho mohla nějak využívat komunita,“ uvedla Virtová.

Budova bývalé polikliniky na Žižkově
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová