Vydání Hitlerových projevů není trestné, potvrdil soud

Brno – Vydání knihy Adolf Hitler: Projevy nebylo trestným činem. Verdikt Městského soudu v Brně dnes potvrdil i brněnský krajský soud. Majitelé vydavatelství Guidemedia Pavel Kamas a Lukáš Novák i tvůrce publikace Stanislav Beer jsou zproštěni obžaloby. Původně jim za vydání knihy hrozilo až deset let vězení. Všichni tři tvrdí, že genocidu neschvalují a vydáním projevů jen čtenářům předložili historické dokumenty.

Vydavatel Pavel Kamas odcházel ze soudní síně spokojený. „Ukázalo se, že svoboda slova u nás ještě stále existuje. Tento závěr procesu jsem očekával od jeho počátku,“ řekl Kamas. Státní zástupkyně s novináři mluvit nechtěla. U odvolacího soudu neuspěla ani s tzv. morálním profilem, který měl poukazovat na vazby některých aktérů na krajně pravicovou scénu. Soud to jako důkaz odmítl.

„Domnívám se, že vydání knihy propagace nacismu není. Obecně lze říct, že propagace spočívá v aktivním přesvědčování, že je ideologie správná a životaschopná i v současné době. Vydání historických dokumentů k tomu automaticky směřovat nemusí,“ uvedl politolog Martin Bastl z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Jde o to, jestli někdo vydá takovou knihu za účelem zisku, nebo jestli je to z důvodu, že je vydavatel součástí nějakého prostředí v jehož rámci může mít vydávání takovéto knihy propagační charakter,“ dodal právník Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy s tím, že prokázání takovéto souvislosti je pak práce policie a žalobce.

Podobné náznaky lze najít třeba na veřejném facebookovém profilu Pavla Kamase. Jako místo narození uvádí Troppau, což je německý název města Opava, poslouchá britskou kapelu Brutall Atak, kterou ministerstvo vnitra ve zprávách o extremismu označuje jako neonacistickou a jeho přátelé mu k vyhranému sporu poslali „1 488 gratulací“, což může odkazovat na neonacistickou symboliku (88 se používá jako symbol pro Heil Hitler). Sám Kamas tato spojení odmítá. „Nejsem příznivcem nacionálního socialismu. Přátelství na Facebooku není totéž, co přátelství z běžného života,“ komentoval Kamas.

Propaganda vs. dobový text

Brněnský městský soud dospěl loni v září k závěru, že vydání knihy Adolf Hitler: Projevy není trestným činem. Soudce Martin Hrabal uvedl, že soud se s publikací podrobně seznámil a hledal odpověď na otázku, zda komentáře publicisty Beera k Hitlerovým projevům vyznívají jako souhlas s nimi. „Po obsahové stránce lze něco takového těžko dovodit,“ uvedl Hrabal. Připomněl, že v předmluvě knihy, v níž je 18 projevů nacistického diktátora, její tvůrci uvedli, že myšlenky Hitlera nechtějí jakkoli hodnotit a předkládají je čtenáři v autentické podobě. „Jedná se o dobový text se všemi atributy historického nacismu. I když se nabízí napojení na neonacistické hnutí, tak nebylo prokázáno, že by některé soudobé hnutí navazovalo na podobu Hitlerova nacismu,“ vysvětloval soudce svůj verdikt.

Naopak obžaloba v knize spatřovala propagaci nacismu. Podle některých odborníků je kniha problematická především proto, že v ní Hitlerovy myšlenky nejsou zasazeny do souvislostí.

Publikace Adolf Hitler: Projevy vyšla v roce 2012 v nákladu 10 tisíc kusů. E-shop vydavatelství Guidemedia etc knihu stále prodává. Cena jednoho výtisku je bezmála 500 korun. Stejné skupiny čtenářů patrně míří i pro další knihy vydavatelství, které se zaměřuje na období 2. světové války a nacionální socialismus.

Nakladatelství Guidemedia etc.

Vzniklo v Brně v roce 2012. Jednatelem je Lukáš Novák, jeho společníkem Pavel Kamas. Samo nakladatelství prezentuje, že chce přibližovat opomíjená témata dějin. „Ediční program proto tvoří takové tituly, které “lehce stejné„ nabídce českého knižního trhu v uvedených oblastech dají přímočarou alternativu. Že při tom mohou padat i slova, která se mnozí zdráhají vyslovit, je zároveň chtěným a lákavým impulzem pro naši práci,“ stojí na webu nakladatelství. Naopak ministerstvo vnitra vidí působení Guidemedia jinak. „Nakladatelství Guidemedia, etc. vešlo v širší veřejnou známost zejména vydáním knihy Hitlerových projevů s komentářem, který jak přímo, tak nepřímo obhajuje nacismus, politiku tzv. Třetí říše a její dílčí aspekty. Ediční plán nakladatelství pak přímo potvrzuje propagaci těchto idejí pod zástěrkou publikace historických knih či děl,“ uvádí například Souhrnná situační zpráva o extremismu za 1. čtvrtletí roku 2013.

Vydavatelé a tvůrce knihy Stanislav Beer, Pavel Kamas a Lukáš Novák (zleva)
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Nevkusný Mein Kampf

Před soudem před lety skončil i český vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf. Michal Zítko z nakladatelství Otakar II. nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Mein Kampf totiž vydavatelství uvedlo na trh jako historický dokument s cílem vydělat na jeho prodeji, nikoliv propagovat nacistické hnutí. Už na obálce se Zítko od ideologie distancoval a navíc výtisky neobsahovaly kontroverzní komentáře překladatele, vydavatele nebo historika. Nejvyšší soud ale označil vydání publikace za „mimořádně nevkusný a nešťastný počin“. Jediným potrestaným v kauze tak byl internetový prodejce Zítkovy knihy Vít Vařák. Tomu za prodej knihy soud vyměřil pokutu 60 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 32 mminutami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 7 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 9 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 9 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
před 18 hhodinami

Za loňským požárem v Národním divadle byl nejspíš nedopalek cigarety

Loňský požár v historické budově Národního divadla způsobil škodu 2,5 milionu korun, prvotní odhad přitom byl deset milionů. Policie ukončila prověřování události, trestný čin nezjistila, požár pravděpodobně vznikl od nedopalku cigarety, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. V technickém zázemí divadla hořelo loni 26. listopadu odpoledne, u požáru zasahovaly desítky hasičů.
9. 4. 2025

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
9. 4. 2025
Načítání...