Při teplotách nad nulou se z bruslaře snadno stane potápěč. Hasiči už nyní jako každoročně upozorňují, aby se lidé vyvarovali vstupu na tenký a měkký led. A většina bruslařů to prý respektuje. „K záchraně osoby, která se propadla ledem, vyjíždíme velmi sporadicky, jsou to ojedinělé případy. Mnohem častěji jezdíme k probořeným zvířatům. Bývají to volně pobíhající psi nebo třeba divočáci a srny,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Hasiči v Jihomoravském kraji zachraňovali člověka propadlého do ledu za posledních pět let třikrát, zlínští hasiči za stejné období takto zasahovali osmkrát.
Na změklý led dnes vyrazily třeba desítky lidí v Popůvkách u Brna. Hlavně uprostřed rybníka byl ale led pořád silný dost. „Je to v pohodě, až na ty nepříjemné zvuky. Sem tam to praskne. Snad si nepůjdeme zaplavat,“ svěřil se bruslař Petr Kupčík.

Anketa mezi bruslaři na rybníce v Popůvkách u Brna
Bruslit se dá i bez vodní plochy a vlastních bruslí. Například v Brně za Lužánkami se bruslí od devíti do devíti – s přestávkami na údržbu ledu. „Nejhorší je právě kombinace vysokých teplot nad pět stupňů a dešťových přeháněk, protože déšť je teplejší než led a ten nám potom taje,“ uvedla mluvčí městské firmy Starez-sport, která sportoviště spravuje, Michaela Radimská.
Smůlu zatím mají i běžkaři. I když Vysočina Aréna má technického sněhu dost, tento víkend bude ještě patřit profesionálům, kteří pojedou Český pohár v biatlonu. Pro veřejnost se aréna otevře od pondělka. Naopak sjezdovky ve Zlínském a Jihomoravském kraji nabízí díky umělému zasněžování už nyní dobré podmínky pro zimní sporty.