Do ledu se propadají častěji zvířata než lidi, říkají hasiči

Brněnsko – Mrazy, které v posledních dnech přišly i do Česka, potěšily příznivce zimních sportů. Teď už ale pomalu ustupují, hasiči proto varují před vstupem na změklý led. Zároveň ale připouštějí, že mnohem častěji než bruslaře vyjíždějí zachraňovat zvířata.

Při teplotách nad nulou se z bruslaře snadno stane potápěč. Hasiči už nyní jako každoročně upozorňují, aby se lidé vyvarovali vstupu na tenký a měkký led. A většina bruslařů to prý respektuje. „K záchraně osoby, která se propadla ledem, vyjíždíme velmi sporadicky, jsou to ojedinělé případy. Mnohem častěji jezdíme k probořeným zvířatům. Bývají to volně pobíhající psi nebo třeba divočáci a srny,“ vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči v Jihomoravském kraji zachraňovali člověka propadlého do ledu za posledních pět let třikrát, zlínští hasiči za stejné období takto zasahovali osmkrát.


Na změklý led dnes vyrazily třeba desítky lidí v Popůvkách u Brna. Hlavně uprostřed rybníka byl ale led pořád silný dost. „Je to v pohodě, až na ty nepříjemné zvuky. Sem tam to praskne. Snad si nepůjdeme zaplavat,“ svěřil se bruslař Petr Kupčík.

Video Anketa mezi bruslaři na rybníce v Popůvkách u Brna
video

Anketa mezi bruslaři na rybníce v Popůvkách u Brna

Bruslit se dá i bez vodní plochy a vlastních bruslí. Například v Brně za Lužánkami se bruslí od devíti do devíti – s přestávkami na údržbu ledu. „Nejhorší je právě kombinace vysokých teplot nad pět stupňů a dešťových přeháněk, protože déšť je teplejší než led a ten nám potom taje,“ uvedla mluvčí městské firmy Starez-sport, která sportoviště spravuje, Michaela Radimská.

Smůlu zatím mají i běžkaři. I když Vysočina Aréna má technického sněhu dost, tento víkend bude ještě patřit profesionálům, kteří pojedou Český pohár v biatlonu. Pro veřejnost se aréna otevře od pondělka. Naopak sjezdovky ve Zlínském a Jihomoravském kraji nabízí díky umělému zasněžování už nyní dobré podmínky pro zimní sporty.