Proslulé lahůdkářství Jan Paukert je v insolvenci

Praha - Pražský soud zahájil insolvenční řízení s lahůdkářstvím Jan Paukert. Tradiční podnik z pražské Národní třídy, který zásoboval i prvního československého prezidenta, má dlužit za nájem půl milionu korun. Návrh na konci minulého roku podala společnost Prague City Golf, která provozuje osmnáctijamkové golfové hřiště na Zbraslavi. Součástí areálu je také restaurace Jan Paukert. Právě jí se má údajné dlužné nájemné týkat.

Lahůdkářství podle insolvenčního návrhu nezaplatilo část nájemného za druhou polovinu loňského března a nájemné za duben až červen 2014. „Dlužník je ke dni podání tohoto návrhu v prodlení s úhradou dlužné částky ve výši 494 028 korun včetně DPH, a to více než 150 dnů,“ píše Prague City Golf ve věřitelském návrhu na zahájení insolvenčního řízení. Po soudu věřitel chce, aby vyhlásil úpadek pražského lahůdkářství.

Tradice Paukertova lahůdkářství sahá až do roku 1916, kdy ho jako první české velkolahůdkářství založili Jan a Štěpánka Paukertovi. Za první republiky se stal symbolem kvality a patřil mezi nejslavnější lahůdkářské domy v Evropě. Navštěvovaly ho známé osobnosti jako Ema Destinnová, Hugo Haas, Lída Baarová, Jaroslav Seifert, Jan Werich či Jiří Voskovec. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 1952 stát lahůdkářství znárodnil, až v roce 1991 podnik v restituci získal zpět syn zakladatelů Jan Paukert mladší. Po rozsáhlé rekonstrukci se lahůdkářství pod názvem Jan Paukert opět otevřelo v říjnu 2008. V roce 2012 získala stoprocentní podíl v podniku skupina Natland.