Svaz měst a obcí na jihu Čech odmítá návrh ministra

Jižní Čechy - Návrh ministra životního prostředí zavést zálohy na PET lahve odmítají zástupci Svazu měst a obcí na jihu Čech. Podle nich by to situaci s vratnými obaly jen zkomplikovalo. Řada lidí ale s návrhem souhlasí. Ulevilo by se skládkám a zmizel by nepořádek kolem silnic. Plastových obalů je opravdu hodně a zastupitelé zvažují i možnost vrátit se zpět k ušlechtilým obalům jako je sklo a papír.

Povalující se plastové lahve kolem kontejnerů by mohly být minulostí za předpokladu, že projde návrh ministra životního prostředí a PET obaly se vrátí zpět do oběhu. Řada lidí s tím souhlasí. Marie Suková z Bernartic má jasno: „Kdyby za to byla koruna nebo dvě. Dneska se voda v plastových lahvích kupuje hodně.“

Proti jsou ale zástupci Svazu měst a obcí. Tříděný odpad totiž znamená pro obecní kasy v současné době významnou finanční injekci. Starosta Bernartic Pavel Souhrada vysvětluje: „Za tunu plastu dostáváme 4600 korun.“

Například výstavba dotřiďovací linky ve Vydlabech, která je společná pro Písek a Strakonice, přišla na desítky milionů korun. V případě zavedení záloh na PET lahve by se zastavila. Je na nich závislá téměř z devadesáti procent. Vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra dokládá: „Linka nám tyto komodity dotřídí tak, aby to šlo dobře prodat.“

Hlavně pro provozovatele menších obchodů by bylo zálohování PET lahví nepřekonatelným problémem. Josef Houdek, který provozuje v Bernarticích obchod, konstatuje: „Je to velká prostorová zátěž. Na malých prodejnách určitě.“ Podle Miloslava Šatry je třeba zvážit, zda ekologický dopad přinese větší prospěch, než současný stav.

Zástupci měst a obcí se shodují v tom, že výhodnější, než zavést zálohy na PET lahve, by bylo vrátit se k ušlechtilým obalům jako je sklo a papír.