Osm obcí volilo své zastupitele

Horní Maršov - V osmi obcích vybírali zastupitele v mimořádných volbách. V Horním Maršově se například před několika měsíci vedení obce rozpadlo kvůli podvodům bývalé účetní. I v dalších obcích chyběli zastupitelé. Proto se o víkendu mimořádně otevřely volební místnosti, zastupitele volili také v Horních Životicích nebo v Malé Úpě.

Bývalá účetní Renata Kosová okrádala Horní Maršov tři roky tak, že si z obecního účtu na svůj pravidelně posílala desetitisíce. Celkem získala více než milion pět set tisíc korun. Podvod odhalil až externí účetní. Renata Kosová za to dostala tříletý podmíněný trest a obecní zastupitelstvo se rozpadlo.
 
Po zhruba čtyřech měsících od rozpadu zastupitelstva si o víkendu lidé mohli vybrat zastupitelé nové. Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno, vybírali z pěti kandidátek. Bývalý starosta věří, že volby udělaly za nepříjemným obdobím Horního Maršova definitivní tečku. Volby vyhrálo Sdružení nezávislých pro Horní Maršov.
 
Po půldruhém roce budou mít stabilní zastupitelstvo v Horních Životicích na Bruntálsku. Opozice zde ztratila a nebude tak moci vyvolat nové volby. Místní sdružení nezávislých posílilo díky 61procentní podpoře, má tedy rozhodující počet křesel v zastupitelstvu.
 
Volilo se i v Malé Úpě, zde byla volební účast vůbec nejvyšší ze všech osmi oblastí, kde se dílčí komunální volby konaly. Volební lístek zde přišlo do urny vhodit 95 procent obyvatel obce. Ve volbách zvítězilo sdružení Za zachování rozvoje obce.  Na druhém konci žebříčku pak skončily Hajany na Brněnsku, zde volilo pouhých 21 procent obyvatel.