Ekologičtí aktivisté ochraňují vyšší zájem

Dobříš/Český Krumlov - Úřady odmítly potrestat ekologické aktivisty za to, že neoprávněně vnikli do vojenského prostoru. Přinesli totiž důkazy o ničení přírody a podle rozhodnutí přestupkové komise chránili vyšší zájem. Historicky jde v Česku o jedno z prvních podobných rozhodnutí.

V červnu loňského roku probíhalo v nepřístupných částech vojenského prostoru Boletice odstraňování kalamity po orkánu Kyrill. Hnutí Duha tehdy získalo informace, že těžké stroje tam ničí například lesní půdu. Aktivisté poté do prostoru nelegálně vnikli a přinesli důkazy, které předali policii, České inspekci životního prostředí a médiím. Jaromír Bláha z Hnutí Duha při té příležitosti poukazoval na rozježděné holiny, které vznikly při těžbě polomů. Aktivisté se nijak netají tím, že ve vojenském prostoru byli, přiznali to i policii. Přestože šlo o přestupek, ekologové tvrdí, že se ho v zájmu záchrany přírody museli dopustit. Úřad jim nyní dal za pravdu, potvrdila to Radka Škubalová z Městského úřadu Dobříš. Formálně sice došlo k naplnění skutkové podstaty přestupku proti obraně státu, nicméně přestupkem není jednání, kdy někdo přiměřeným způsobem bezprostředně odvrací nebezpečí. V tomto případě hrozila ekologická škoda. Jaromír Bláha si postěžoval, že vojenské úřady rozsáhlé poškození životního prostředí v Boleticích kryly. Pokud by aktivisté do prostoru nevstoupili, katastrofa by zůstala utajena.

O území, kde mělo k devastaci přírody docházet, se starají Vojenské lesy a statky. Mluvčí společnosti Marie Vašíčková odmítla záležitost komentovat, protože Vojenské lesy a statky na pana Bláhu trestní oznámení nepodaly. To však vyvrací tvrzení mluvčí Policie ČR v Českém Krumlově Michaely Pavlíčkové, podle níž o vyslání hlídky požádaly právě Vojenské lesy.

Přestože orkán Emma podle správců zdaleka nenapáchal takové škody jako Kyrill, ekologičtí aktivisté ani inspektoři nevyloučili, že se do Boletic s povolením, případně i bez něj, znovu vypraví.