Desná má první dobíjecí stanici pro elektromobily v zemi

Desná - Nejezdí na benzín ani naftu, ale na baterii. Pro elektromobily postavili v Desné první nabíjecí stanici pro tato auta. Radnice tím chce podpořit ekologické způsoby dopravy. Stanici ocení i postižení s elektrickým vozíkem, právě těm taková zařízení chybí nejvíc.

Vytvořili jsme třeba petici i o omezení kamionové dopravy. Protože se nám tu jinak exhalace množí, tak hledáme, jak by se to dalo vyřešit,” říká Marek Pieter (SOS), starosta Desné, která leží v údolí a má se smogem časté problémy. Jednou z variant jsou u nás zatím nepříliš rozšířené elektromobily. V Desné je chtějí podpořit tím, že pro ně zřídili veřejnou nabíjecí stanici - první v republice. Aktivuje se pomocí mobilu, náklady hradí radnice.

Službu vítají i vozíčkáři. Právě těm dobíjecí centra ve městech velmi chybí. S vozíkem můžou jen tam, kam jim vydrží baterie. „Pokud mám v plánu nějakou delší trasu, tak musím jet tudy, kde mám přátele, kteří mi umožní nabíjení,” popisuje dosavadní obtíže vozíčkář Milan Hlubůček.

Své o tom ví i majitel elektromobilu Miroslav Svoboda z Rumburku. Lidí, kteří mu nedovolili si u nich nechat nabít auto, je hodně. Nejvíc se báli toho, že je nabíjení elektromobilu drahé. „Ty lidi vůbec nevěří tomu, že to sežere 20- 25 Kč proudu, třeba když je noční proud.” Přitom podle Jaromíra Vegra z občanského sdružení Elektromobily se dá elektromobil nabít během půl hodiny a následně ujede třeba 100 kilometrů.

Kilometr jízdy elektromobilem přijde na 20 haléřů. Přesto jsou u nás jen dvě desítky těchto aut. V zahraničí - především v Rakousku Švýcarsku nebo Francii, přitom nejsou ničím výjimečným. U nás je ale problém elektromobily vůbec přihlásit. „Když to naši úředníci viděli, tak se lekli a řekli, že to nepřihlásí, protože tento elektromobil je tady první,” vzpomíná Petr Dvořák z Českého klubu elektromobilistů

Starosta Desné doufá, že jejich stanice nezůstane první a zároveň poslední v České republice. Do projektu Klubu elektromobilistů se ale zatím nikdo jiný nepřihlásil. Náklady na pořízení dobíjecí stanice nejsou nijak závratné, podle starosty nepřesáhnou 50 tisíc korun.

Jana Pavlíčková

Elektromobil Think na ženevském autosalónu
Elektromobil Think na ženevském autosalónu