Národní park Šumava se opět otevírá lidem

Šumava - Lidé mohou znovu chodit do šumavských lesů, zákaz vstupu na jejich území skončil. V uplynulých týdnech tu pracovali lesníci, kteří likvidovali polomy po lednovém orkánu. Většina stezek je už díky tomu přístupná.

Z lesní cesty nad Kvildou pracovníci parku dopoledne odstranili ceduli se zákazem vstupu. Stezka je otevřená a znovu slouží pěším turistům. „Končí celoplošný zákaz vstupu na lesní pozemky,” uvedl pracovník správy NP Šumava Libor Hošek. Na zrušení zákazu čekaly podle oslovených starostů stovky lidí. „Je zájem velký, protože počasí je ideální,” potvrdila starostka Borových Lad Jana Hrazánková.

Podle správců území v porostech ale stále hrozí, že některé stromy spadnou. Nebezpečná místa proto znovu označili. „Vstup do lesů je vždy na vlastní nebezpečí. Stromy, které stojí, jsou samozřejmě destabilizované,” řekl Hošek. I po zrušení zákazu zůstávají na Šumavě nepřístupné oblasti. Patří mezi ně i Trojmezná a kalamitní svážnice, stále tady leží polámané stromy. Lesníci předpokládají, že v sezoně znovu některé úseky uzavřou, aby v nich mohli těžaři zlikvidovat polomy. Některá parkoviště se proměnila ve skládku dřeva. Kmeny leží podél silnic, auta se podle správců území dostanou už do všech obydlených míst.

„Síť cest je poměrně dobře průchodná kromě několika lokalit,” zhodnotil situaci mluvčí Správy NP Šumava Radovan Holub. Správci parku nyní odhadují, že budou likvidovat kalamitu až do podzimu. Zatím stihli zpracovat asi čtvrtinu polomů. Větrná smršť přitom v lednu skácela zhruba 700 tisíc stromů. Lesníci zlikvidují polomy na 80 % území národního parku, na zbylých 20 procentech zůstanou kmeny ležet.