Lovětínská rokle řeší další kalamitu

Železné hory - Lesy na Chrudimsku jsou plné vyvrácených a polámaných stromů i po dvou měsících od ničivé větrné smrště. A oblíbené turistické místo v národní přírodní rezervaci zvané Lovětínská rokle tak bude vypadat i dál. Na rozdíl od jiných lesů se tam totiž popadané stromy nesmějí odtěžit, protože jde o takzvané bezzásahové území.

Lovětínská rokle v chráněné krajinné oblasti Železných hor se ještě nevzpamatovala z loňské kalamity a přesně po roce přišla další. Zůstaly po ní vyvrácené a polámané buky, javory, lípy i jasany. Vladimír Novotný z firmy, která lesní práce zajišťuje, uvedl, že na doporučení CHKO popadané kmeny pouze odklízejí stranou, aby zpřístupnili turistickou stezku.

Místy až 150 let staré stromy poničily turistické přechody a zavalily Lovětínský potok, odvážet se však nebudou. Lesník Aleš Kopecký ze Správy CHKO Železné hory vysvětlil důvody: „Lokalita Lovětínská rokle je podle dohody Lesů ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny od loňského února bezzásahovým územím.“ Vedoucí správy CHKO Železné hory František Bárta dodal, že dřevo bude postupně tlít a turisté zde potom mohou vidět různé druhy hub, mechů a kapradin. Postupně uvidí, jak si les s kalamitou poradí sám.

Na práce v Lovětínské rokli ochránci přírody nemuseli vypisovat výběrové řízení. I tak poukazují na složitou administrativu a zdlouhavá jednání při likvidaci kalamit, průtahy provázejí hlavně drahé zakázky. František Bárta doplnil, že CHKO oslovil firmu, o které ví, že je dobrá. Zakázka nepřekročila 250 tisíc, nemusela tedy být veřejnou a tak se komplikacím předešlo.

Těžební práce v nejvíce postižených lesích na Chrudimsku potrvají ještě řadu měsíců, zákaz vstupu do Lovětínské rokle by měl platit do konce září.