V Českých Budějovicích je otevřena výstava dosud nikde nepublikovaných fotografií

České Budějovice - Srpnové dny roku 1968 si připomínají také na jihu Čech. V hlavní budově krajského úřadu v Českých Budějovicích lidé mohou zhlédnout výstavu dosud nikde nepublikovaných fotografií a po čtyřiceti letech mohou také slyšet dobové nahrávky místního studia tehdejšího Československého rozhlasu.

Do Českých Budějovic přijely první tanky v ranních hodinách 22. srpna. Odpoledne předcházejícího dne se kolona směřující na jih zastavila u Chotýčan, tady vojáci vybudovali tábor. Autor fotografií Jiří Šilha vzpomíná, že nálada byla stísněná, lidé nevěděli, co se bude dít. Brzy ráno začaly vznikat první snímky, Boris Jachnin do svého okna umístil ceduli s nápisem Moskva 1000 kilometrů a když před domem tanky zastavily, stiskl spoušť fotoaparátu: „To vždy tady zevnitř zasvítilo světýlko, poklopy se otevřely a seržanti na mne koukali nahoru.“

Českobudějovické studio Československého rozhlasu v té době už přinášelo informace o postupu okupantů. Redaktoři vysílali z budovy označené jako mateřská škola, vojáci toto stanoviště hledali několik dnů. Tehdejší režisér Československého rozhlasu v Českých Budějovicích Otakar Bílek nic takového ještě nezažil, vše bylo spontánní, žádná kontrola.

Deník Jihočeská pravda vycházel do 29. srpna ilegálně o rozsahu jednoho listu. Tyto noviny i dobové nahrávky se po 40 letech opět dostaly k lidem.