Karlovarská opozice žádá osobní zodpovědnost za hospodaření nemocnice

Karlovy Vary - Výsledky auditu v Karlovarské nemocnici vyhrotily ve městě politické napětí před podzimními volbami. Opozice tvrdí, že  120milionové ztrátě se dalo včas zabránit. Nemocnice prý uzavírala nevýhodné smlouvy a navíc zakupovala drahá zařízení a léky podle podivných pravidel. Někteří opoziční zastupitelé proto žádají osobní zodpovědnost.

Vedení kraje ale oponuje, že odpovědnost nesou manažeři nemocnice. Podle hejtmana Josefa Pavla situaci řešila dozorčí rada už v polovině roku 2007, kvůli ztrátě v hospodaření skončil finanční ředitel a hledaly se i další kroky. Polovinu ztráty prý navíc způsobily vysoké platy lékařů, ti to odmítají.

S předběžnými výsledky auditu nesouhlasí manažeři České zdratovní, která nemocnici řídila. Bývalý výkonný ředitel David Hanzl popírá, že by docházelo k uzavírání nevýhodných smluv, s auditem se ale ještě nestihl seznámit.

Kvůli výsledkům auditu už hejman podal trestní oznámení na neznámého pachatele, policie tak bude prověřovat hospodaření nemocnice po celé čtyři roky, tedy i dva roky před nástupem České zdravotní.

Audit si vynutili lékaři, kteří se počátkem roku dostali do sporu s vedením kraje. Jeho vyvrcholením byla demonstrativní stávka a hrozby, že desítky lékařů z nemocnice odejdou. Ve sporu šlo o peníze, hospodaření nemocnice totiž skončilo loni ztrátou přes 120 milionů. Lékaři z ní vinili společnost Česká zdravotní, která nemocnici řídila. Firma už nemocnici neřídí a nařčení lékařů odmítla. Nové vedení karlovarské nemocnice předpokládá, že letos skončí hospodaření se ztrátou kolem 79 milionů korun.