Existence Waldorfské školy v Písku je nejistá

Písek - Nejistou existeci má písecká Waldorfská škola, která je nejstarší svého druhu v republice. Musí se přestěhovat ze stávajících prostor, které nesplňují hygienické normy. Vedení školy i občanské sdružení rodičů tvrdí, že se jedná o tichou likvidaci tohoto zařízení, které na jihu Čech úspěšně funguje už 17 let.

Od roku 2003 hygienici poukazují na nevhodné podmínky v objektu školy. Řadu let byly škole udělovány výjimky. Tentokrát však byli hygienici nekompromisní. Škola se musí k 1. září letošního roku dočasně vystěhovat. Podle ředitelky školy Ilony Šťastné by se písecká Waldorfská škola měla přestěhovat do základní školy Tomáše Šobra.

Vedení školy spolu s občanským sdružením se ale bojí toho, že z dočasného přestěhování, může být trvalé. Jitka Čápová, předsedkyně občanského sdružení rodičů z Písku, se nejvíce obává toho, že přestěhování do nových prostor školu zlikviduje. „Když jsme po nich požadovali nějakou garanci, že to neznamená postupnou likvidaci, tak nám bylo řečeno, že žádnou garanci dostat nemůžeme," říká Jitka Čápová.

Vedení písecké radnice rekonstrukci budovy neodmítá. Radní však prozatím náklady spojené s opravami nezačlenili do městského rozpočtu. Podle starosty Písku Miroslava Sládka (ODS) nebyla zatím městu předložena žádná projektová dokumentace.

Waldorfský výukový systém je zcela odlišný od toho klasického. Jejich sloučení pod střechou jedné školy tak může přinést řadu problémů. „Když my máme období té rytmické části, hrajeme na různé nástroje, tak oni mají období maximální soustředěnosti," vysvětluje ředitelka školy Ilona Šťastná.

Město však jiné vhodné prostory, které by splňovaly požadavky školy, nemá.

Ve světě funguje 774 Waldorfských škol. V České republice jich je jedenáct, pouze polovina z nich se může pyšnit vlastní budovou.