České Budějovice konečně zlikvidují jedovaté plynojemy

České Budějovice - Do roku 2010 zmizí z Českých Budějovic staré plynojemy, které obsahují desítky tun jedovatých látek. Ministerstvo financí už uvolnilo peníze na jejich sanaci. Stará ekologická zátěž ohrožuje jednu z městských částí. Společnosti Jihočeská plynárenská kvůli tomu hrozila dokonce exekuce. Představitelé města i kraje komentují rozhodnutí vlády uvolnit peníze na zabezpečení a likvidaci starých plynojemů jako velkou úlevu. Přestože zvenčí plynojemy vypadají nenápadně, v podzemí, poblíž běžně obydlených domů, se totiž nacházejí desítky tun jedů.

„Spadl nám kámen ze srdce. Konečně se takové bolavé místo v centru krajského města začalo řešit,” vyjádřil spokojenost členy rady Jihočeského kraje Jiří Netík (KDU-ČSL). „Je potřeba připomenout, že to zamoření spodních vod a kontaminace zeminy pronikala už na pozemky města,” upozorňuje na vážnost situace v posledních letech budějovický primátor Juraj Thoma (ODS). Jihočeská plynárenská, kterou nyní vlastní nadnárodní energetický koncern E.ON, měla staré plynojemy odstranit už před několika lety. Stát jí ale nedal slíbené peníze a vše dospělo až do fáze, kdy na ni soud vydal exekuční výměr.

„Podle našich informací by skutečně měly být zahájeny práce někdy v polovině letošního roku,” potvrzuje informaci mluvčí firmy Vladimír Vácha. Exekuce už nyní neplatí. Česká inspekce životního prostředí vydala nové rozhodnutí i s novým harmonogramem, dokdy musí staré zásobníky zmizet.

„Sanace má být zajištěna od roku 2008 do roku 2010,” uvedl k harmonogramu Ladislav Krátký z ČIŽP.

Výrazně největší starou ekologickou zátěží je v jižních Čechách bývalé úložiště mírně radioaktivních materiálů u obce Mydlovary. Financování jeho sanace v současné době řeší úředníci na evropské úrovni.