Který Ladislav Nývlt byl agentem Stb v Dobrušce?

Rychnov nad Kněžnou - Spor o bývalého agenta Stb, který se jmenoval Ladislav Nývlt, zaměstnává rychnovské policisty. Podnikatel Roman Havlín z Dobrušky před komunálními volbami upozornil, že by oním agentem mohl být komunistický kandidát do tamního obecního zastupitelstva se stejným jménem. Policie ho viní z pomluvy, Havlín protestuje.

Spor vyvolal článek Průvodce dobrušského voliče, ve kterém Roman Havlín hodnotil kandidáty do zastupitelstva. O komunistovi Ladislavu Nývltovi napsal: „V seznamu spolupracovníků StB je uvedeno jméno Ladislav Nývlt, krycí jméno Antal, u tohoto jména není jako identifikace datum narození, ale řídící orgán bylo oddělení MV v Dobrušce. V telefonním seznamu Dobrušky je pak pouze jeden nositel tohoto jména."

Má spolupráce je nesmysl, říká Ladislav Nývlt. Podle něj o tom svědčí i datum, kdy se měl stát agentem. V roce 1958 mu bylo dvanáct let. „V životě jsem spolupracovníkem Stb nebyl a v životě jsem na nikoho nedonášel,“ zlobí se komunální politik a živnostník Ladislav Nývlt (KSČM).

Policie zjistila, že svazek agenta Nývlta byl skartovaný neznámo kdy. V protokolu je v kolonce datum zničení rok 1950, spolupráce ale měla začít až o osm let později. I to je důvod proč Roman Havlín archivu nevěří: „Podle mého názoru jsou oba tyto datumy účelově uváděny nepřesně.“

Rychnovská policie už podle mluvčí Vlasty Lepkové zahájila trestní stíhání pro trestný čin pomluva. „Já jsem neuváděl, že pan Nývlt byl spolupracovníkem nebo agentem Stb, uvedl jsem pouze to, že v seznamu agentů je uvedeno jméno Nývlt,“ hájí se Roman Havlín. Autorovi Průvodce dobrušského voliče hrozí až rok vězení.