Ze silnic Královéhradeckého kraje mizí zbytečná omezení

Hradec Králové - Řidiči v Královéhradeckém kraji budou moci na vybraných místech jezdit rychleji než dosud. Ze silnic v kraji by měly zmizet desítky dopravních značek, které omezují rychlost.

Silnice z Hradce Králové na Ostravu nedaleko Blešna a maximální povolená rychlost osmdesát kilometrů v hodině. Odborníci na dopravu se shodli, že by v tomto úseku řidiči mohli jet rychleji - devadesátkou. Omezující značka má zmizet. Stejně jako z desítek dalších míst v celém regionu.

„Ke změně značek dochází ze dvou důvodů. Jednak proto, aby řidiči nebyli zahlceni počtem značek, a jednak z důvodu plynulosti silničního provozu,“ vysvětluje ředitel Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Ilja Kopáček. „Některá omezení rychlosti se v tuto chvíli dají označit jako pasti na řidiče,“ myslí si náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Petr Kuřík (ODS).

V Královéhradeckém kraji by se tak mělo odstranit či vyměnit zhruba 350 dopravních značek. Stovka na silnicích první třídy, zbytek na takzvaných dvojkách a trojkách. Většina změn umožní rychlejší jízdu. „Jestliže uvnitř obce - kde se smí jezdit maximálně rychlostí 50 km/h - značka omezení rychlosti na 40 km/h, tak to není tak velký rozdíl. Myslíme si, že by tyto značky měly být odstraněny,“ dává konkrétní příklad ředitel Kopáček.

Změny v dopravním značení se začaly připravovat po letním zpřísnění pravidel silničního provozu. Shodnout se na nich museli zástupci obcí, kraje i policie.

Náklady na změnu dopravního značení budou podle silničářů minimální. „Jedná se jen o odstraňování těch značek, což nás stojí jen platy pracovníků, kteří to budou dělat,“ pochvaluje si ředitel Kopáček.

Změna dopravního značení potrvá několik měsíců. Krajský úřad odhaduje, že neskončí dřív než na jaře.