Plzeň stále nemá památník generála Pattona

Plzeň - Už potřetí vypisuje plzeňská radnice soutěž na vytvření pomníku generálu Pattonovi. Předchozí pokusy vždy na něčem ztroskotaly. Kontroverzní byla pro město jak realistická socha autora Jaroslava Bockera - nebo spíš sochař sám, tak i moderní návrhy dalších autorů. Americký osvoboditel měl mít přitom svoji sochu v centru města už několik let. „Celý ten příběh není zrovna ideální,“ přiznává primátor Pavel Rödl (ODS).

V prvním případě Pattonova socha ztrokostala na minulosti svého autora. Jaroslav Bocker totiž figuruje v seznamu agentů STB a to by symbolu osvobození v očích mnoha lidí ublížilo. Radnice v reakci na skandál přišla s tím, že na sochu nebylo vypsáno výběrové řízení a bronzový generál nakonec skončil v malé vísce Dýšinné nedaleko Plzně. Podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové může město zadávat zakázky bez výběrového řízení jen do výše půl milionu korun.

Při druhém pokusu zase vyhrál soutěž abstraktní chodník slávy, jenže ten se zase skoro nikomu nelíbil. Radnice pak zrušení projektu vysvětlovala tím, že autoři návrhu podcenili náročnost přeložek inženýrských sítí. Navíc by chodník vyšel mnohem dráž, než radnice plánovala.

Třetí pokus už podle radnice téměř stoprocentně vyjde. Patton má nové místo pod Tylovým divadlem a nechybí už ani pojistka proti dalšímu případnému skandálu. „Já osobně jsem slíbil panu Patton-Waltersovi, že ho vyzvu, aby si určil svého člověka do komise,“ vysvětluje primátor Rödl.

Zatím se neví, jestli bude pomník generála Pattona podobu sochy, nebo půjde o abstraktní motiv. Autorovi prvního návrhu se ale nelíbí podmínky třetí soutěže. „Já jsem trochu rozpačitý, protože jsem se dozvěděl, že se uvažuje o vyzvání jen některých sochařů," dodal Jaroslav Bocker.

Socha generála Pattona
Socha generála Pattona