Petříkovským se podařilo zachránit malotřídku

České Budějovice - V Petříkově na Českobudějovicku mají důvod k oslavě. Podařilo se jim zachránit malotřídku. Škole, která patří k nejmenším v Čechách, totiž hrozil zánik. Radnice bojovala za její záchranu sedm let. Teď bude za roční provoz platit 120 tisíc korun. Radost ale nemají ve třech okolních obcí, kde o své školy přišli. Další zavírání škol jihočeský kraj zatím nepředpokládá.

Otevření školy je pro obec událost desetiletí. „Je to pro nás vítězství, které jsme patřičně oslavili,“ uvedl starosta Petříkova Luděk Bína. Ze záchrany školy mají radost také rodiče. Děti nemusí jezdit nikam daleko a jsou doma včas. V každém ročníku jsou v průměru dva až tři žáci.

Škole v Petříkově hrozilo uzavření právě v době výročí 60 let, není totiž dostatek žáků. Školu postavili z cihel domů, které se zřítily při náletu na blízké České Velenice. Nyní přibyla z jedné místnosti i tělocvična.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Naopak méně radosti mají v okolní Horní Pěně, Bohumilicích a v Záviši. Právě tyto jihočeské obce totiž o své školy přišly. Podle radní jihočeského kraje Jany Krejsové se však nedá nic dělat: „Jsou obce, kde nejsou nové výstavby, nerodí se děti a školy prostě zanikají.“ Na jihu Čech je 225 škol zřizovaných obcemi, zatím však žádné z nich uzavření nehrozí.