Vozíčkáři pomáhají s přípravou bezbariérových cest v Krkonoších

Harrachov (Semilsko) - V Krkonošském národním parku se hledají cesty, kudy mohou projet i vozíčkáři a procházet hůře pohybliví nebo starší lidé a rodiče s malými dětmi v kočárcích. Odborníci ze správy parku spolupracují při výběru bezbariérových turistických tras s handicapovanými. Dnes se s nimi vydali na cestu Mumlavským dolem z Harrachova ke Krakonošově snídani. Mluvčí správy parku Radek Drahný oznámil úmysl upravit pro vozíčkáře dalších devět tras a uvažuje se o 20 následujících.

„V té nabídce bezbariérových cest bychom chtěli mít cesty jak v údolích, tak na hřebenech. Naše zkušenosti říkají, že vozíčkář s doprovodem je schopen vyjet i na Sněžku,“ řekl pro ČT Drahný. Do konce roku bude podle něj jasné, zda správa parku obdrží přes milion korun z evropských fondů, o které žádala.

Do projektu patří vyhledání, zmapování a vyznačení cest pro vozíčkáře. Správa parku počítá také s vypracováním dokumentace na rekonstrukci turistických tras a některých svých informačních středisek. Plánuje v nich bezbariérové vstupy a toalety. Pracovníci správy našli deset cest, které se hodí pro handicapované turisty už nyní, a nemusí se výrazně upravovat. Informace o nich zanesou do map a uveřejní na internetu.

Video Reportáž Antonína Brunclíka
video

Reportáž Antonína Brunclíka

Deset tras, kudy vozíčkáři projedou, zařadila správa parku do skupiny Top 10. Asfaltová cesta Mumlavským dolem ke Krakonošově snídani měří asi pět kilometrů a mírně stoupá. Kromě vozíčkářů využijí bezbariérových tras v Krkonoších také senioři nebo rodiče s malými dětmi a kočárky.

Překážky pro vozíčkáře
Překážky pro vozíčkáře