Vodohospodáři vypouští plumlovskou přehradu kvůli sinicím

Prostějov - Vodohospodáři dnes po poledni začali vypouštět plumlovskou přehradu a příští rok se chystají odbahnit její dno. Tímto krokem mají sebrat živnou půdu sinicím, které pravidelně znemožňují koupání v přehradě a užívání vody. Správce nádrže, kterým je Povodí Moravy, se dohodl na potřebném financování s ministerstvem zemědělství.

Každý den klesne voda o 20 cm a půjde-li vše podle plánu, každý týden by měla ubýt voda o 1,5 metru, dno by se při stanoveném tempu mělo ukázat zhruba za 7 týdnů. „Již v sobotu započal záchranný transfer živočichů v řece Hlučele pod přehradou, ve chvíli, kdy začneme upouštět vodu v samotné přehradě, zahájíme transfer také tady,“ popsal situaci pro ČT generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál. Dodal, že půjde především o ohrožené a chráněné druhy živočichů, které odbornící převezou do vybraných lokalit.

000
Video Reportáž Zuzany Glacové
video

Reportáž Zuzany Glacové

Dostál řekl, že počátkem října předají vypuštěnou nádrž stavební firmě, která má čištění dna na starosti. Samotné stavební práce ale začnou až na jaře 2010. Při čištění se počítá s vybráním přibližně čtvrt milionu kubických metrů zeminy, která bude využita na zemědělských plochách v okolí nádrže. Podle plánovaného harmonogramu by měli vodohospodáři znovu začít napouštět přehradu z jara roku 2011, aby již v létě toho roku byla využitelná.

0Generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál:

„Z hlediska vodohospodářského jde hlavně o zvýšení retenční schopnosti nádrže, to znamená uvedení objemu vodního díla do původního stavu.“
/*json*/{"map":{"lat":49.4671758173,"lng":17.0269203186,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/