Pardubice prodaly nevymahatelné dluhy, podle některých lacino

Pardubice – Pardubická radnice se rozhodla prodat soukromé společnosti více než patnáctimilionový balíček městských pohledávek. Jde o dlouhodobě nevymahatelné dluhy, radnice však za balíček dostane pouhých 610 tisíc korun. Část zastupitelů města je přesvědčena, že je to příliš málo. Město však chce i několik let staré dluhy prodat, protože nemá možnost účinně vymáhat. Opozice na magistrátu ale tvrdí, že město na celém prodeji prodělá jen proto, že v minulosti nebylo schopné dluhy efektivně vymáhat.

Radnice v Pardubicích vzdává dlouholetý boj s neplatiči, obětuje 15 milionů na papíře za 610 tisíc korun v hotovosti. Třeba i 15 let staré pohledávky se nepodařilo úspěšně vymáhat. Nejvíce dluží lidé za byty. „Nákladnost vymáhání je tak veliká, že se ani nevyplatí,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jan Kislinger (ODS). Trpělivost došla i většině městských zastupitelů, podle nich je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. „Já osobně bych se toho zbavil,“ tvrdil už v červnu radní Jan Linhart (SZ).

Jiným zastupitelům se ale prodej nelíbí, podle nich je pro město nevýhodný. „V porovnání s patnácti miliony je 600 tisíc relativně směšná částka,“ prohlásil zastupitel města Jindřich Tauber (ČSSD). Náměstek Kislinger však dodal: „Nabídky se pohybují v řádech statisíců a nepředpokládám, že by se to změnilo na miliony.“

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Opoziční zastupitelé tvrdí, že město na celém prodeji prodělá jen proto, že nebylo schopné dluhy efektivně vymáhat. „Městští úředníci měli tlačit na dlužníky, aby dluhy platili. V některých městech to jde,“ trvá na svém Jindřich Tauber. Jan Kislinger ale nesouhlasí: „Veřejná správa si určitě nemůže dovolit nějaké netradiční metody.“

I přes špatné zkušenosti s vymáháním dluhů bude město postupovat dále běžnou cestou – tedy formou upomínky a v krajním případě exekuce.

Budova pardubického magistrátu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24