Radnice investorovi vzkázala, že si z Jičína nenechá dělat skládku bioodpadu z celého okresu. „My zpochybňujeme především vybranou lokalitu. Je to kousek od centra a každá biospalovna smrdí. Mně tato myšlenka přímo děsí,“ říká otevřeně starosta Jičína Martin Puš.
Ochranáři, kteří bioplynovou stanici chtějí postavit v areálu bývalé mlékárny, odmítavý postoj radních vůbec nechápou. „Biologicky rozložitelný odpad díky spalovně zmizí ze skládek, kde nekontrolovaně hnije, a vyrobí se z něj energie a přírodní hnojivo,“ argumentuje Petr Novotný z Českého svazu ochránců přírody Křižánky.

Reportáž Přemysla Šrámka
Investor říká, že do Jičína přiveze ty nejmodernější technologie, které se dobře osvědčily například v Rakousku. „Mohu zaručit, že nebude nic cítit. Já žiji v Jičíně třicet let a také nechci, aby bylo ve městě něco cítit,“ slibuje Vojtěch Drahoňovský z ČSOP Křižánky. „Žádná technologie není stoprocentní,“ stojí si na svém starosta Puš.
Ochranáři radním i obyvatelům nabízejí zájezd k už fungujícím bioplynovým stanicím. Na konci října chtějí do Rakouska vypravit autobus. „Já si tam spalovnu prohlédnu a udělám si svůj úsudek,“ říká jeden z místních obyvatel. Jiný však tvrdí, že se obává především velkého zápachu. Jeho kolega však podobné zařízení již viděl a podle jeho slov nebylo vůbec cítit. „My se této exkurze nezúčastníme, pojedeme se podívat individuálně, ale to nic nemění na našem názoru na biospalovnu,“ uzavírá starosta Puš.
Fermentační stanice by podle záměru investora měla začít fungovat za dva roky.