Ve Vltavě jsou připraveni pstruzi k soutěži v jejich lovu

Praha – Organizátoři mezinárodního muškařského závodu Orvis cup vypustili v Praze do Vltavy zhruba 10 tisíc ryb. Jedná se hlavně o pstruha duhového. Více než hodinu trvalo rybářům z Velkého Meziřící naplnit kádě. 25 metráků ryb pak vezli do Prahy – žádný pstruh naštěstí během cesty neuhynul. Přes 100 rybářů bude v jejich lovu soutěžit už o tomto víkendu.

Závozník ze společnosti Rybářství Velké Meziříčí Petr Hutárek informoval, že ryby vydrží déle, pokud se voda v kádi pravidelně mění. Dodal, že samozřejmostí je hlídání kyslíku. Loď s nákladním autem pak připlula ke Střeleckému ostrovu – závozníci tady deset tisíc ryb vypustili do Vltavy. Ty největší, půlmetrové pstruhy poslal do vody také pražský primátor Pavel Bém.

O víkendu se ryby stanou kořistí pro závodníky v lovu pstruhů na mušku. Tradiční závod se letos koná už počtvrté. Ředitel Orvis cupu Jiří Voráček popsal, že mušky jsou nástrahy, které imitují hmyz – potravu ryb. Říká, že správně a originálně navázat mušku je malé umělecké dílo. Ryby se ale nebudou jenom lovit, návštěvníci je budou moci například i ochutnávat. Orvis cup totiž stejně jako vloni doprovodí Fish festival.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

„Budou tady připraveny kuchařské show na speciálním kuchařském pódiu, kde se budou ryby připravovat na různé způsoby,“ sdělil pořadatel Fish festivalu Petr Benátčan. Rybářský svaz měl zprvu z vysazování tak velkého množství ryb do Vltavy obavy, po zkušenostech z minulých ročníků Orvis cupu ale zjišťuje, že se pstruhům v řece daří.

Jednatel Českého rybářského svazu v Praze Zdeněk Mužík potvrdil, že pstruzi duhoví i siveň americký ve Vltavě vydrželi po celý rok. Doplnil, že voda v řece je již léta velice kvalitní. Muškaři budou pstruhy chytat na speciální háčky bez protihrotu. Všechny ryby pak pustí zpět do Vltavy.