Místní už nějakou dobu přezdívají nádrži stoka, hladina v zátokách je totiž často neprůhledná, plná sinic, bahna a větví. „Za posledních osm až deset let registrujeme pokles zájmu turistů,“ zhodnotil situaci starosta Albrechtic nad Vltavou Václav Kauter (Nez). Cílem projektu je jednak postupné a dlouhodobě udržitelné zlepšení hygienických parametrů vody, jednak oživení turistického ruchu a rozvoj regionu.
K možnostem, jak zlepšit kvalitu vody v Orlické nádrži, patří výstavba či modernizace čističek odpadních vod v místech. „Musí se dostavět čistírny na místech, kde neexistují, což je především povodí Lomnice a Skalice,“ řekl ČT ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Luboš Průša. V okolí přehrady leží 76 obcí, jen sedm z nich má ale vlastní čističky, splašky z dalších míst většinou putují přímo do nádrže.

Reportáž Aleše Hazuky
Nutné bude také omezit pěstování kukuřice na svazích a obnovit kvalitu půdy, doplnil ředitel výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík. Pokud totiž půda neváže živiny, spláchnou se při deštích do vody, kde způsobují růst sinic a řas. Pro revitalizaci bude potřeba navázat spolupráci se zemědělským sektorem a obcemi a vysvětlit jim, že přestože jim obnova Orlické nádrže přinese určitá omezení, ve výsledku bude výhodná i pro ně.
