ČOI kontrolovala Vary. Každý druhý podnik pokutovala

Karlovy Vary - Téměř polovina prodejců, kteří nabízejí na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (MFF), své služby, zákazníky šidí nebo jiným způsobem porušuje předpisy. Vyplývá to z šetření České obchodní inspekce (ČOI), která v lázeňském městě obchodníky kontrolovala v době od 2. do 7. července. Při 56 kontrolách inspektoři zjistili 27 porušení zákonů, což je podle nich horší bilance než v loňském roce.

„Při festivalových kontrolách se především zaměřujeme na dodržování deklarované míry, množství i hmotnosti, pokud se jedná o pokrmy,“ uvedla inspektorka ČOI. Právě nedodržení deklarované míry podaných nápojů bylo i jedním z nejčastějších prohřešků. Restauratéři tak festivalové návštěvníky poškodili od čtyř do 78 korun. V jedné provozovně byla konzumace za 1 803 korun předražena o 297 korun. Další pochybení se týkalo oceňování jídel a nápojů, účtenka postrádala některé údaje a v restauracích se používala měřidla bez platného ověření, uvedl mluvčí inspekce Tomáš Vozáb.

Inspektoři se při svých kontrolách zaměřili i na hotely, kde provedli tři kontroly, a u všech zjistili nedostatky. V hotelích nebyly ubytovací služby oceňovány v korunách, ale pouze v eurech. Všechny tři případy budou řešeny ve správním řízení. „Menší nedostatky řešíme blokovými pokutami a pokutami na místě. Závažnější pak ve správním řízení, kde budou uloženy pokuty podstatně vyšší,“ uvedla Jana Příhodová, ústřední ředitelka ČOI.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Na místě ČOI uložila 15 pokut za drobnější prohřešky a vybrala 19 000 korun. Dvanáct závažnějších dalších případů bude řešeno ve správním řízení. Zde mohou sankce přesáhnout i sto tisíc korun.

Špatný výsledek kontrol se nelíbí ani samotným provozovatelům restaurací a barů. „Třeba my to v pořádku máme, ale někteří provozovatelé ne, a pak ta vina částečně padá i na nás,“ stěžoval si Jaroslav Bartoušek, provozní jednoho z kontrolovaných barů.

Loni inspektoři ČOI při festivalu v Karlových Varech odhalili nedostatky přibližně u 28 procent prověřovaných podnikatelů. Provedli celkem 71 kontrol a nepoctivým prodejcům uložili 17 pokut v souhrnné výši 22 000 korun. Bylo to zhruba stejně jako v roce předchozím.

Návštěvníci Karlových Varů
Návštěvníci Karlových Varů