Kritikům se nelíbí systém financování kultury v Písku

Písek - Město Písek podporuje kulturu více než třiceti miliony, přesto je kritiků víc než dost. Prostředky totiž míří do městských organizací. Z pohledu těch ostatních je stávající systém dotací dlouhodobě nespravedlivý. Jeden příklad za všechny představuje městské divadlo, které má jistou podporu ve výši dvou a půl milionu korun ročně. Druhé divadlo, které provozuje občanské sdružení, musí o dotace žádat. Za poslední dva roky dostalo jen 620 tisíc korun.

Městské kino, divadlo, kulturní dům i Centrum dětské ilustrace mají finanční jistotu. Systém rozdělování městských peněz do kultury jim zaručuje pravidelnou podporu. Letos je sice o něco menší, přesto dohromady činí téměř 17 milionů korun. „Mandátní smlouvy nemají rozpis jednotlivých položek ke konkrétním aktivitám, které jsou tam vyjmenovány. Tím pádem jsou velmi nečitelné, neprůhledné a nekontrolovatelné,“ řekl člen kulturní komise Martin Zborník.

Mezi ostatní kulturní organizace město letos rozdělí podstatně méně. Necelých pět milionů korun. „Základní problém kultury v Písku je, že máme špatný strategický plán rozvoje kultury,“ podotkl Zborník. Podle něj by měl jasně určovat, jaké kulturní služby by mělo zajišťovat město.

Video Reportáž Kristýny Vrkočové
video

Reportáž Kristýny Vrkočové

Problém rozdělování dotací kulturním zařízením je dlouhodobý. Kritici vidí naději v novém vedení radnice spolu s novou kulturní komisí.