Ochranáři mají obavy z polské lanovky

Hradec Králové - Spor, který vyvolala stavba polské lanovky nedaleko Masarykovy chaty v Orlických horách, považuje ministerstvo vnitra za uzavřený. Poláci, kteří při stavbě poškodili i kus českého území, dali vše do pořádku tak, jak to požadovalo ministerstvo i ochranáři. Těm ale vrásky nezmizely. Obávají se negativního vlivu turistů na tamní přírodní rezervaci.

Lanovka z polského zimního střediska Zieleniec končí na státní hranici. Když ji firma stavěla, zasáhla i kus Česka. Podle ministerstva vnitra byla hloubka zásahu na českém území zhruba třímetrová o celkové délce sedmatřiceti metrů. „Na české straně jsme nic nepostavili, ale při práci se ze svahu sesunula část zeminy,“ popisuje vzniklou situaci ředitel lyžařského areálu Zieleniec Josef Kaminski.  

Investor ministerstvu vnitra slíbil, že hranici uvede do původního stavu a postaví před ní kamennou zídku. „Poláci obnovili zeminu a postavili opěrnou zeď. Za českou stranu je vše v pořádku,“ konstatuje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Své požadavky měli i ochranáři, protože nedaleko horní stanice lanovky je Národní přírodní rezervace Bukačka. Poláci proto museli investovat do informačních tabulí, které na výjimečnost lokality upozorňují, a postavit dřevěné zábrany. Strach z negativního vlivu stavby ale mezi strážci přírody přetrvává. Více než zimní sezony se ochránci přírody obávají sezony letní. „Lokalitu Bukačka považujeme v Orlických horách za nejcennější. Zejména v letním období často docházelo ke vstupům osob do národní přírodní rezervace,“ říká vedoucí Správy CHKO Orlické hory David Rešl.   

Ochranáři říkají, že v létě, kdy má lanovka rovněž jezdit, budou celou lokalitu víc hlídat.