Karty pro cizince pomáhají v Plzni

Plzeň - Lékaři v Plzni mají k dispozici komunikační karty pro cizince. Série obrázkových karet s komentářem v několika jazycích usnadňuje dorozumění cizinců se zdravotníky. Obrázkové tlumočníky úspěšně zavedl plzeňský magistrát jako první v republice a ministerstvo vnitra je chce postupně rozšířit také do dalších měst. Porodnická klinika v Plzni například každý měsíc hospitalizuje až 30 cizinek. Řada z nich vůbec neumí česky. „Nejčastěji využíváme kartičky u pacientek z Ruska, Moldávie a Vietnamu,“ říká staniční sestra Markéta Hošková.

Komunikační karty pro cizince zavedl plzeňský magistrát jako pilotní projekt loni na jaře. Osvědčily se a dokonce už je k dispozici dokonalejší verze. „Karty jsou vytvořeny v praktičtější volbě, jsou rozšířeny o spoustu výrazů,“ popisuje Martina Anýžová, manažerka projektu.

Karty navíc výrazně ušetří peníze nemocnicím. Tam, kde stačí obrázky, není třeba volat a platit tlumočníka. Obrázkový tlumočník je realizovaný v rámci projektu integrace cizinců v Plzni a má přispět i k tomu, aby cizinci nepotřebovali prostředníky, kteří na nich vydělávají a mnohdy i záměrně podávají zkreslené informace.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Projekt financovalo ministerstvo vnitra. „Chtěli bychom to rozšířit do dalších měst. Je to krok v souboji se zprostředkovateli,“ komentuje to Tomáš Haišman, ředitel azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Plzeňský magistrát začne od dubna dále pořádat na své náklady pro cizince kurzy českého jazyka.