Příznivci skútrů se sešli v Praze

Praha - V Praze se dnes konala spanilá jízda skútrů, metropolí projela kolona asi 600 nablýskaných motocyklů. Na takzvanou Skútr Šňůru se sjeli příznivci malých motorek z celé republiky. Kolona vyjela v doprovodu policistů hodinu před polednem z Braníku, po průjezdu centrem pak krátce po poledni vyjela z Prahy směrem k Nové Rabyni. Sjezd se letos konal už po osmé. Podle organizátora Pavla Augustína je dnešní akce jedinou svého druhu v Česku. Účastníci srazu chtěli upozornit na to, že skútrů v městském provozu každým rokem přibývá. Lidé je ale často neumí dostatečně ovládat a ohleduplní nejsou ani řidiči aut.

První nedočkavci se začali na parkoviště v Braníku sjíždět už kolem deváté ranní, mnoho strojů zdobily například vlaječky. „Je to sraz pro skútříkáře a jejich fandy, není zaměřen na zarputilé motorkáře,“ dodal Augustín. Někteří účastníci s sebou vezli jako spolujezdce také děti, mnoho řidičů bylo oblečeno do reflexních vest.

Na start se pak motocykly seřadily podle kubatury od nejmenších po největší a za slunečného počasí pomalu vyjely směrem do centra. Několik stovek metrů dlouhá kolona neušla pozornosti Pražanů, kteří jezdcům mávali z balkonů nebo si je fotili. Na akci dohlížela policie, která také uzavřela ulice, kde byla nahlášena trasa vyjížďky.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Trasa vedla podél Vltavy, přes most Legií na Újezd, poté se kolona vydala kopcem na Strahov, kde se motorkáři spočítali. Další etapa vedla kolem Pražského hradu a přes řeku zpět do centra, krátce po poledni pak jezdci vyjeli přes Budějovickou z Prahy a vydali se směrem k Jesenici a dál na Novou Rabyni.

Ministerstvo dopravy chce vyjít skútrům vstříc - od roku 2012 plánuje, že řidičský průkaz skupiny B, tedy pro osobní auta, by měl platit i pro motorky s objemem do 125 kubických centimetrů a automatickou převodovkou.