Památná Petrova bouda shořela

Trutnov – Rozsáhlý požár dnes zničil chátrající Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš. Zasáhl všechny tři její budovy, nyní hasiči nechávají oheň pod kontrolou dohořet. Příčinou požáru bylo podle hasičů zřejmě úmyslné zapálení. Škoda nebyla dosud vyčíslena, poslední tři roky byl horský hotel nad Špindlerovým Mlýnem uzavřen a chátral. Nicméně stavba je stará přesně dvě stě let a je zapsaná na seznam kulturních památek. Hořelo v ní už před necelými 14 dny. 

Požár zničil všechny tři budovy komplexu. „Z bývalého rekreačního objektu zůstala pouze část obvodových stěn a podařilo se zachránit trafostanici, na kterou je napojeno několik dalších provozovaných objektů,“ uvedla královéhradecká mluvčí hasičů Martina Žahourková. Příčinou vzniku požáru bylo podle ní zřejmě úmyslné zapálení. „V úterý dopoledne se na místo vrátí policejní a hasičský vyšetřovatel a také kriminalisté se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání hořlavých látek,“ dodala. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Hasiči na místo vyjížděli po deváté hodině dopoledne, při příjezdu jednotek na hřebeny byly požárem zcela zasaženy dvě ze tří budov. Třetí byla značně poškozená a ještě dnes odpoledne z ní podle očitých svědků šlehaly plameny a na místě zůstávaly desítky hasičů. Kromě nepřístupného terénu měli hasiči problém také s hustou mlhou, která ležela na hřebenech. Celkem zde zasahovalo pět jednotek hasičů.

Zatím není jasné, kdo a proč Petrovu boudu zapálil. To, že lehla popelem, však uvolnilo místo pro stavbu úplně nového hotelu, navíc přímo uprostřed druhé zóny národního parku. Tato stavba zřejmě nebude tak náročná jako rekonstrukce původní boudy pod přísným dohledem památkářů.

Požár na Petrově boudě
Zdroj: KRNAP/Facebook
Autor: Kamila Antošová

Petrovka nebyla pojištěná, její hodnota byla hlavně historická

Jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní, Karel Janda dnes řekl, že objekt nebyl pojištěný. „Objekt měl po majetkové stránce už nulovou hodnotu, jeho hodnota byla především historická,“ řekl Janda. Podle něj nyní musí firma vymyslet nový plán jak postavit Petrovu boudu na nohy. „Původně jsme předpokládali rekonstrukci dvou ze tří objektů Petrovy boudy, nyní je předčasné hovořit o tom, co bude dál. Musíme především zajistit požářiště,“ řekl Janda.

Petrova bouda je od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení. Hasiči museli k opuštěné boudě vyjet i na konci července. Stavební dělníci, kteří tam přišli, zjistili, že v kuchyni hořelo dřevěné obložení a trám. Oheň sice sami uhasili vodou, ale měli obavy, aby se nešířil dál. Zasahující jednotky požár dohasily.

Požár na Petrově boudě
Zdroj: KRNAP/Facebook
Autor: Kamila Antošová

KRNAP: Novému objektu se nebráníme, nesmí být ale předimenzovaný

Mluvčí Správy Krkonošského národní parku (KRNAP) Radek Drahný připomněl, že Petrova bouda je jednou z nejstarších horských bud na hřebenech Krkonoš. „Správa KRNAPu po několik posledních let s jistým znepokojením sledovala, jak objekt mění majitele a jaký bude jeho další osud,“ řekl Drahný. Podle něj by Správa KRNAP nekladla zásadní zákazy, pokud by se majitel rozhodl na místě postavit nový objekt v podobném objemu a dimenzích, jako byla původní stavba. „Uvidíme, s čím případně přijde, ale výrazně předimenzovaný objekt bychom na tomto místě nepovolili,“ řekl Drahný.

Znalec Krkonoš a krajinný ekolog Pavel Klimeš řekl, že Petrova bouda byla výjimečná tím, že šlo o první zástupkyni moderní architektury na hřebenech Krkonoš: „Ten dům měl z hlediska vývoje architektury zcela zásadní význam, poprvé byly v Krkonoších například použité prvky, jako je rovná střecha či vysoká okna.“

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Reportáž Václava Svobody

udal 1 8 2011

Studio ČT24 - Požár zničil Petrovu boudu

Studio ČT24 - Rozhovor s Davidem Macháčkem

Petrova bouda - snímek z roku 2004

Zdroj: ČTK
Autor: Jiří Berger

Petrova bouda patřila k nejvyhledávanějším místům Krkonoš

Petrova bouda (také Petrovka) leží na hřebenové turistické trase blízko česko-polské hranice v katastru Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1 288 metrů. Patří k nejstarším krkonošským horským boudám – první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu tam postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování „Petrova“) v roce 1811.

Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na hotel, který se stal jedním z nejvyhledávanějších na vrcholcích Krkonoš. V letech 1900 a 1901 byla postavena nová budova s dalšími 44 hostinskými pokoji. V roce 1901 byla v boudě zřízena pošta (zrušena 1947), v roce 1910 veřejná telefonní stanice. Okolí Petrovy boudy je jedním z prvních míst, kde se v Krkonoších lyžovalo.

V letech 1925 až 1929 byl objekt znovu rozšířen a modernizován. Bouda měla 50 zaměstnanců a 64 pokojů se stovkou lůžek. Po roce 1948 se bouda změnila v odborářskou zotavovnu (původní majitelé byli po válce nuceně odsunuti do Německa) a kvůli chybějícím investicím do oprav či modernizace chátrala.

Bouda je od roku 1997 kulturní památkou a za movité kulturní památky jsou prohlášeny i některé součásti jejího vybavení. Od roku 2008 byla bouda zavřená a chátrala. Ničila ji vlhkost i vandalové. Objekt vlastní pražská firma Snowy Chalet.