Hotel Avion bude mít jediného hosta. Svého majitele

Brno - Funkcionalistická památka, brněnský hotel Avion, přestane sloužit svému původnímu účelu. Jeho majitel Stanislav Berousek se snažil několikrát získat dotaci na opravy z EU, ale marně. Nepomohlo ani město či kraj. Ani najít kupce pro tento nejužší hotel v Evropě se mu nepodařilo. A tak ho bude využívat sám. 

„Hotel budu využívat pro své potěšení, s rodinou se tam scházíme, povečeříme, zatančíme si, zazpíváme,“ popsal Berousek. Budoucnost památky je tak nejistá. „Veřejnost, kraj ani město nám neposkytlo žádnou součinnost při opravě hotelu,“ postěžoval si.

Hotel Avion se přitom stal národní kulturní památkou. Památkáři ale nemohou do způsobu využití objektu zasahovat. „Vlastník má právo nakládat se svým majetkem. My můžeme zasahovat pouze v případech, kdy by docházelo k zásahu do majetkových hodnot objektu,“ říká Zdeněk Vácha z Národního památkového ústavu v Brně. 

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

Reportáž Michala Šebely

U

Rozhovor se Zdeňkem Váchou z NPÚ Brno

Stanislav Berousek hotel koupil v roce 2005 od restituentů a plánoval v něm zásadní rekonstrukci. Na tu ale nedošlo. „Mé ženě došla trpělivost z papírování a především ze způsobu jednání zástupců firmy Epron, přes kterou jsme o dotaci několikrát neúspěšně požádali. Dokonce nám její zástupci vyhrožovali, když jsme jejich práci chtěli předat někomu jinému. Už na to prostě nemáme sílu,“ řekl na jaře České televizi Berousek. Tvrdí přitom, že od koupě už do hotelu investoval kolem deseti milionů korun.

„Je mi to moc líto, ale už na to nemáme ani peníze. Je mi jedno, kdo to koupí, ale byl bych nejraději, kdyby to bylo město,“ uvedl dříve Berousek. Už při zveřejnění záměru ale bylo podle realitních makléřů přání otcem myšlenky. „Kdyby některý realitní makléř řekl cenu, musel by si to vycucat z prstu. Vsadil bych si na to, že hotel Avion je prakticky neprodejný,“ uvedl Jiří Fajkus, generální ředitel realitní firmy Real Spektrum.

Pohled z hotelu Avion na Brno
Zdroj: Hotel Avion
Autor: ČT24

Hotel Avion je první poválečný hotel v Brně a představuje stěžejní dílo české funkcionalistické architektury 20. let. Díky velmi úzké parcele (8,5 m), na které byl postaven, představuje unikátní dílo s velkými nároky na architekta. Dvě nejnižší podlaží byla vyhrazena pro kavárnu, v dalších sedmi byly hotelové pokoje. Uliční průčelí toto členění reflektuje formou mírně předsunutého arkýře s bílými skleněnými tabulemi v patrech kavárny, patra s hotelovými pokoji se vyznačují menšími pásovými okny a porcelánovými kachlíky.

Funkcionalistická památka od architekta Bohuslava Fuchse nedostala peníze z programu EU, který rozděluje finance pro jižní Moravu a Vysočinu. Žádost neuspěla i kvůli tomu, že prý je v centru Brna řada hotelů a další už turisté nevyužijí. Podle odborníků však porovnávání Avionu s běžnými turistickými hotely v centru nebylo správné.

Vláda loni v únoru přitom zařadila Avion do skupiny staveb s nejvyšší památkovou ochranou. Prohlášení památek za národní kulturní památku (NKP) znamená jejich přeřazení do vyšší kategorie, deklaruje se jejich mimořádný kulturní význam. Hotel z roku 1928 je navíc raritou, patří mezi nejužší hotely v Evropě.

Hotel je zavřený od loňského ledna. Na původních plánech rekonstrukce spolupracoval majitel s několik architekty a projektanty. Naposledy s architektkou Evou Jiřičnou. Památkáři s některými jeho záměry nesouhlasili, problémem pro ně bylo například zastřešení dvorní terasy, kterou do budovy proudilo světlo, či kasino. Zrekonstruovaná perla Brna měla podle Berouska nabídnout návštěvníkům 37 pokojů, prosklenou terasu s výhledem na město i vinotéku v podzemí.