Kraj rozhodne o osudu karlovarské nemocnice

Karlovy Vary – Karlovy Vary se chtějí podílet na řízení tamní krajské nemocnice. Je jediná ve městě a radní by rádi měli nad její budoucností kontrolu. Zastupitelé už tak jednotní v názoru nejsou. Kraj zatím mlčí s tím, že žádná oficiální jednání se zástupci města ještě neproběhla.

Osud nemocnice v Karlových Varech je jen v rukou krajské vlády, zdravotnické zařízení prodělalo v posledních letech několik kotrmelců. Co bude po krajských volbách, nikdo neví. Tak vysvětlují důvody zájmu města o vstup do vedení nemocnice radní. „Je to jediná nemocnice, na kterou se v případě potřeby musí občané a pacienti spolehnout,“ potvrdil městský radní Otmar Homolka (OCJJ). Návrh radních se nelíbí opozičním zastupitelům, hospodaření nemocnice podle nich provází příliš mnoho nejasností. „Nevíme, jaká rizika může ten vstup přinést. Není to dobré,“ prohlásil bývalý radní Martin Zeman (ČSSD).

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Cílem města podle primátora není ovlivňovat chod nemocnice rozhodujícím podílem. „Spíš tam chceme mít kontrolní nebo regulační nástroj v podobě zlaté akcie nebo pozice v dozorčí radě nebo v jiných orgánech té společnosti,“ vysvětlil primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) a generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný doplnil: „Pro mě je vyšší počet akcionářů vyšší mírou stability ve fungování nemocnice. Potom jedny volby nerozhodují o radikálních, leckdy bezdůvodných, změnách ve vedení organizace.“ Náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD) návrh města komentovat nechce s tím, že žádná oficiální jednání ještě neproběhla: „Je to otázka jakéhosi precedentu. Zase některá jiná města by tam chtěla do svých částí. Třeba v Chebu a jiné regiony kraje, není to jen o Karlových Varech.“

O podmínkách vstupu města do společnosti chce primátor nejprve jednat se zástupci nemocnice, aby krajským politikům mohl na přelomu září a října předložit konkrétní návrhy.

/*json*/{"map":{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/