V Plzni se sešli vodáčtí recesisté

Plzeň – Do Plzně se sjeli vyznavači recese a říční zábavy. Zúčastnili se zde již dvanáctého ročníku Plavby netradičních plavidel. Na sedmikilometrovou trasu vyrazilo celkem třicet dva lodí a hlavním úkolem bylo překonat obávaný jez v centru města. Nakonec vše dobře dopadlo, i když došlo i na nějaké to nedobrovolné vykoupání.

Vodní tramvaj, vikingská dračí loď nebo plovoucí královský kočár, to byla plavidla, která se dnes postavila na start dvanácté jízdy alegorických lodí v Plzni. Letos se přihlásilo dvaatřicet posádek. „My tomu říkáme neoficiální mistrovství Evropy netradičních plavidel. Dělali jsme si statistiku všech dvanácti ročníků a v letošním roce projede šlajsnou pětisté plavidlo,“ informuje ředitel plavby Zdeněk Zajíček.

Přípravě lodí věnovali vodáci i několik měsíců. Některá plavidla se tak mohla pyšnit hudebním doprovodem nebo speciálními efekty. „Postavte všechno, co neplave, poplujte s námi a dokažte, že dokážeme naprosto všechno,“ radí zájemcům o netradiční plavbu Zdeněk Zajíček. „Já se chci dnes plavit jako křeček v noční košili. A pokud se všechno podaří, tak v tom budu běhat a budu se točit na té vodě,“ prozrazuje svou image jeden z účastníků závodu. „Pěkná atmosféra, moc se mi tady líbí. Akorát jsem zvědav na ten jez,“ dodává druhý.

Organizátoři připravili sedmikilometrovou trasu po řece Radbuze. Ti nejrychlejší ji projeli za necelé dvě hodiny. „Nejnebezpečnější je sjezd jezu u Mráčků. Aby to ta plavidla dokázala proplout, tak tam musíme postavit obrovskou šlajsnu asi šestnáct metrů dlouhou,“ vysvětluje některé záludnosti trati Zdeněk Zajíček. „Vždycky se stane, že se někdo vymáchá. Ale myslím si, že jim to nevadí, a lidi se aspoň zasmějí,“ podotýká jeden z diváků.  

Dnešní plavbě přihlíželo několik tisíc diváků. Organizátoři by proto chtěli tradici udržet minimálně další tři roky. „Chtěli bychom tady plout ještě v roce 2015, v té době bude Plzeň městem evropské kultury,“ uzavírá Zdeněk Zajíček.

Pro všechny posádky, které závod dokončily, byla připravená láhev utopenců. Vítěz si navíc odnesl poukaz na stylový zájezd.

Video Reportáž Jakuba Kajtmana
video

Reportáž Jakuba Kajtmana