Na Svojanově ožily dávné techniky lovu zvěře

Svojanov – Život na hradě Svojanov se vrátil o několik set let zpátky. V rámci slavností lovu se na historické památce představili lovci v dobových kostýmech, kteří návštěvníkům po celý víkend představují dávné techniky honu na zvěř. Slavnosti na Svojanově skončí v neděli večer. Na dnešní podvečer je připravené i ohnivé vystoupení.

Lidé mohou vidět například sokolníka s dravými ptáky, ukázky šermu nebo trubače s předváděním loveckých signálů. Právě trubači k honu už po staletí neodmyslitelně patří. Oznamují začátek a konec lovu a vytrubují také signály, které se mění podle toho, nakolik jsou lovci úspěšní. 

Mezi tradiční techniky patří i lov pomocí dravců. Panstvo je ve středověku používalo hlavně k lovu menších ptáků nebo zajíců. Úspěšnost dravce se pohybovala kolem 50 procent. „Nechali ho vykroužit do výšky a vyháněli mu zvěř, kterou potom střemhlavým letem lovil,“ dodal sokolník Jan Brož.

0Do počátku 19. století byl Svojanov jen zříceninou a jedinou zachovanou a užívanou stavbou byla vstupní budova, sloužící jako kanceláře a byty pro úředníky správy velkostatku. Po roce 1800 byl v duchu dobových tendencí, kdy se šlechta ráda vracela k dobám své největší moci, znovu dostavěn a zastřešen původní hradní palác. Byl upraven k obytným účelům a vznikl tak malý pohodlný zámeček uprostřed starých zřícenin. Po požáru v roce 1842 byl spolu se vstupní budovou upraven v empírovém stylu.


Svojanov nebyl pro slavnosti lovu vybrán náhodou. Majitelé na hrad kdysi jezdili za zábavou a v okolních hlubokých hvozdech pořádali hony. „Interiéry hradních prostor, které byly upravené v 19. století, jsou vyzdobené loveckými trofejemi,“ uvedl kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla