Kokonínští už nechtějí být Jablonečtí

Jablonec nad Nisou – Městská část Kokonín se chce odtrhnout od Jablonce nad Nisou. Sdružení nespokojených obyvatel už chystá referendum. Zhruba dva tisíce obyvatel Kokonína má už delší dobu pocit, že se o ně Jablonečtí příliš nestarají. Poslední kapkou je souhlas radnice s výstavbou čističky odpadních vod v místě, kde ji lidé nechtějí.

Pozemek mezi domy je pro čističku nevhodný, jak tvrdí obyvatelé jabloneckého Kokonína. Vybranou lokalitu nekritizují jen lidé ze sousedství, ale i ti ze vzdálenějších koutů městské části. Radnici navrhovali parcelu za městem, kde by prý čistička nikomu nevadila.

O výstavbě čističky diskutuje radnice prý už pět let. Mezitím prý odborníci posuzovali čtyři různé varianty, až dospěli k jedinému možnému pozemku. Podle slov starosty Jablonce nad Nisou Petra Beitla (ODS) jde o jediné možné řešení, které je v dohledu několika málo let. Dodal také, že v současné době vypouští Kokonín své odpadní vody do Mohelky.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Opoziční zastupitel Jablonce Jindřich Berounský (ČSSD) považuje za skandální, že zastupitelstvo odmítlo námitky obyvatel Kokonína. Místním už tak došla trpělivost a chtějí se od Jablonce odtrhnout. Chystá se zřízení osadního výboru. Přípravný výbor pro referendum už existuje, jak potvrdil jeho člen Josef Šikola.

„Nepřipadá mi racionální přistupovat z těchto důvodů k takto vyhraněnému řešení,“ uvedl Petr Beitl. Sdružení chce vypsat referendum ještě před tím, než povolení na stavbu čističky nabude právní moci. Jedině tak může výstavbě zabránit. Otázkou však zůstává, jak samotné referendum dopadne.