Žamberk se bude soudit kvůli pokutě

Žamberk – Radnice v Žamberku se bude soudit s antimonopolním úřadem kvůli čtvrtmilionové pokutě, kterou dostala za chybu při zadávání veřejné zakázky na opravu ulic a stavbu pěší zóny. Městu hrozí i to, že přijde o evropské dotace. Ve hře byla zakázka na revitalizaci města za 20 milionů korun. Deset uchazečů ve výběrovém řízení neuspělo – včetně firmy, která byla nejlevnější. Vyhrála společnost Testa. S jejím jednatelem podnikal i tehdejší místostarosta Ryan Strnad, zároveň předsedal hodnoticí komisi. Úřad na ochranu hospodářské soutěže označil zakázku za nezákonnou.

„Zadavatel neoprávněně vyřadil nabídku uchazeče, který splnil všechny zákonné podmínky, a jmenoval do hodnoticí komise osobu, která byla jak ve vztahu k veřejné zakázce, tak k uchazečům podjatá,“ sdělila místopředsedkyně ÚOHS Brno Eva Kubišová. Město dostalo pokutu 250 tisíc korun, smířit se s ní ovšem nehodlá. Radnici totiž hrozí, že kvůli nestandardní zakázce přijde o 19 milionů korun z evropských fondů.

Aby teď město spornou zakázku doplatilo, musí si vzít úvěr. Proti pokutě udělené antimonopolním úřadem se bude bránit soudně, jak potvrdil starosta Žamberka Jiří Dytrt (ODS). Případem se zabývá i policie. Vyslýchá členy hodnoticí komise, kteří o výsledku zakázky rozhodovali.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla