Vedení Hradce odmítlo zaplatit půl milionu odvolanému šefovi letiště

Hradec Králové – Odvolaný ředitel královéhradeckého letiště Roman Zindulka nedostane skoro půlmilionový zlatý padák. Rozhodla o tom rada města, když změnila listopadové rozhodnutí představenstva letiště. Město je připraveno i na soud, kterým Zindulka v případě nevyplacení peněz hrozí, i když je prý dost velká šance, že město prohraje. Radnice Zindulku z čela městské firmy Letecké služby Hradec Králové odvolala po auditu firmy a zjištění závažných machinací a nehospodárností na letišti. Jako odchodné měl Zindulka dostat devět platů, celkem 495 387 korun, kompromisní návrh ve výši pěti platů Zindulka odmítl.

Podle auditorů společnost pod Zindulkovým vedením v letech 2009 a 2010 většinou nakupovala bez poptávkového řízení, a pokud už se řízení konalo, tak prý bylo jen formální. Zakázky údajně letiště dávalo firmám spojeným s lidmi z vedení společnosti. Firma také podle auditorů nesprávně vedla knihy jízd a významné nesrovnalosti byly prý i při tankování pohonných hmot. Auditoři na základě nestandardních výběrů z účtů zpochybnili i věrohodnost účetnictví firmy. Hradečtí opoziční zastupitelé proto v případu podali trestní oznámení. Dohodu o odstupném už dříve kritizoval člen představenstva Leteckých služeb Aleš Cabicar (TOP 09): „Vyplacení devíti měsíčních průměrů předpokládá bezzávadové předání společnosti a k tomu nedošlo.“

Pokud by však Zindulka odchodné nedostal, údajně by tím Letecké služby porušily zákoník práce. Náměstek primátora Martin Soukup (ODS) proto připustil, že je velká pravděpodobnost, že Letecké služby mohou soud prohrát. „Já jsem skeptik, protože podobné případy u nás většina firem prohrává. Kdyby bylo na mě, tak bych rozhodně šel raději do dohody s panem ředitelem Zindulkou než to řešit tímto způsobem,“ podotkl Soukup. Podle primátora Zdeňka Finka (Hradecký demokratický klub) byla dohoda o nevyplacení odchodného výsledkem jednání koalice: „Převážil názor, že by se do toho sporu mělo jít. I když město má zhruba poloviční šanci ten spor vyhrát,“ konstatoval Fink. K rozhodnutí radních prý přispěly i velmi negativní reakce veřejnosti.    

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Letecké služby původně chtěly případ vyřešit smírem, aby předešly riziku daleko vyšších výdajů při neúspěchu v případném soudním sporu. Podle Soukupa by při prohraném soudu hrozilo, že by peníze museli uhradit členové představenstva ze svého. Rada města proto ve své pozici valné hromady Leteckých služeb na sebe vzala odpovědnost představenstva, uvedl Soukup s tím, že případné úhrady by plnilo město. Město také ještě prověří, zda smlouvu mezi Leteckými službami a Zindulkou schválilo představenstvo a zda je vůbec platná.