Historická hrobka v Nových Hradech projde rekonstrukcí

České Budějovice – V Nových Hradech začíná záchrana historické hrobky rodu Buquoyoů. Podobá se Schwarzenberské v Třeboni, její stav je ale horší. Dovnitř pronikla vlhkost, kamenné části pokryl mech a poškozené jsou i omítky. Radnice sháněla na opravy peníze dvacet let, až teď se jí podařilo získat jeden a půl milionu z památkářských fondů.

Pseudogotická hrobka stojí téměř na státních hranicích, potomci původních majitelů sice žádali o její vrácení, ale neuspěli. O hrobku a její okolí se tak stará radnice v Nových Hradech, původní majitelé k ní ale každý rok jezdí z Německa. V patrové hrobce je uloženo osm rakví, ve kterých jsou uloženy manželské páry rodu Buquoyoů. 

Hrobka je dominantou hřbitova už 120 let. V 80. letech tady tehdejší správci prováděli poslední úpravy, z krypty udělali smuteční síň. Na další práce ale získala radnice peníze až teď. Opravy čekají podpěrné sloupy, řemeslníci se zaměří také na schody a kryptu v podzemí. V postranních prostorách hrobky je také problém s vlhkostí. Krovy a střecha jsou naopak v dobrém stavu a opravovat se podle památkářů zatím nemusí. Oprava hrobky potrvá zhruba čtyři měsíce, správci ovšem slibují, že se turisté po celou dobu rekonstrukce dostanou dovnitř.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky