S nedostatkem školek v jižních Čechách pomůže grant

Jižní Čechy - Nedostatek míst v mateřských školách trápí Jihočeský kraj. Jen v Českých Budějovicích se letos nepodařilo své děti umístit čtyřem stovkám rodičů. Krajský úřad proto vypsal sedmimilionový grant, který by měl pomoci asi padesáti z celkových tří stovek jihočeských mateřinek.

Například v Rudolfově chodí do školky 73 dětí. K zápisu jich ale letos přišlo 99, což je dvakrát více, než může zařízení v následujícím školním roce přijmout. Od září se sice má počet tříd rozšířit, ani to ale rudolfovským stačit nebude. Problém jsou přísné normy na počet dětí ve třídách a nedostatek peněz. „Už takhle nás jedna třída stojí 1,2 milionu korun,“ uvedl starosta Rudolfova Vít Kavalír.

Sedmimilionová dotace v kraji teď pomůže asi padesáti školkám. „Podmínkou je, aby se vždy za ty peníze prokazatelně navýšil počet míst. Předpokládáme, že jich bude kolem 150,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola. Ne všude ale budou peníze stačit na otevření samostatné třídy.

Některá města nedostatek míst ve školkách řeší výstavbou kontejnerových nebo montovaných pavilonů, které mohou v budoucnu využívat i jinak. Dostatečný počet míst ve školkách by měl být během tří let, silné populační ročníky totiž pomalu končí.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové