Liberecká přehrada bude prověřená

Harcov – Hráz liberecké přehrady v Harcově prochází důkladnou prověrkou. Geologové tam pomocí čtyř vrtů zjišťují, jestli se nedrolí a jestli je stabilní i podloží. Podle výsledků pak vodohospodáři naplánují případné opravy. Liberecká přehrada už funguje přes sto let.

Vrty, široké 76 milimetrů, procházejí 19 metrů vysokou hrází a ještě dalších 15 metrů do dna. Geologové se pak pomocí kamery podívají nejen dovnitř hráze, ale zkontrolují i stabilitu podloží. „To je vizuální prohlídka. Ta hráz, od té doby co stojí, je v nějakém stavu a dnešního dne nikdo neví, jak to vypadá vevnitř,“ uvedl geolog Károly Alföldi. Harcovská přehrada zadržuje vodu už 108 let, podobný průzkum tu však probíhá poprvé. Hlavním úkolem je zjistit, jak moc skrz hráz prosakuje voda. „Průsaky tady samozřejmě jsou, o tom se ví. Každá přehrada jistým způsobem prosakuje,“ dodal Károly Alföldi a hrázný přehrady Martin Vrahovský z Povodí Labe doplnil: „Ty průsaky se sbírají a sledují se. Spíše se však bude zjišťovat, zda se tam nějaké větší průsakové cesty neotevřely.“

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Liberecká přehrada byla dokončena v roce 1904 a hned po několika měsících fungování zadržela ničivou povodeň. Teď už slouží spíš k rekreaci. Průzkum za 1,7 milionu korun platí vodohospodáři. Kvůli vrtům je celá hráz uzavřená.

Geologové zůstanou na hrázi do půlky července, výsledky analýz zveřejní v srpnu.