Skupina sedmi mužů, většinou jimi byli mladíci, obyvatelé Záborné Lhoty, se 7. května 1945 vydala do sousední vesnice se zbraněmi v ruce. Reagovali na zprávy o pražském povstání. Na cestě se však střetli s německými příslušníky SS. „Nacisté se dívali na ozbrojené civilisty jako na bandity, viděli v nich úhlavní nepřátele, které je nutné zlikvidovat,“ uvedl Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram.
Vojáci české příslušníky revolučních gard zajali a pod pohrůžkou, že jinak obec Chotilsko stihne stejný osud jako Lidice a Ležáky, je odvedli do Živohoště. Právě tam, na pravém břehu Vltavy, byl výcvikový prostor SS. „Na zahradě usedlosti č. p. 12 byli tito muži postaveni do řady k dřevěnému plotu a tam byli bez milosti zastřeleni,“ dodal Velfl.

Reportáž Lucie Rosí
Brutální popravu někdo zachytil, kdo je autorem snímků, se ale dodnes jen spekuluje. Mohl to být páter Josef Semrád, který v té době spravoval živohošťskou farnost. Jestli ale fotil tajně nebo ho k tomu nacisté přinutili, není jasné.
Němým svědkem tragických květnových událostí z roku 45 zůstal v Živohošti pouze kostel na levém břehu Vltavy. Statek č. p. 12, u kterého nacisté sedm českých mužů popravili, už najít nelze, je 40 metrů pod hladinou slapského jezera. Popravu připomíná v Záborné Lhotě památník. „Každoročně obecní úřad v Chotilsku organizuje pietní akt a už se tak děje od konce 2. sv. války,“ uvedl starosta Jiří Štístka, Chotilsko.
Sérii reportážních fotografií objevil v depozitáři příbramského Hornického muzea Josef Velfl už před 34 lety. Na jejich prezentaci ale dosud nebyla příležitost. Poprvé si lidé snímky budou moci zblízka prohlédnout v připravované expozici o staré Vltavě v nově postaveném muzeu v Chotilsku.