Vodovody a kanalizace Pardubice se s pokutou nesmíří

Pardubice - Firma Vodovody a kanalizace Pardubice se bude bránit proti rekordní pokutě devět milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) soudní cestou. Pokutu společnosti ÚHOS uložil za chyby v tendru za 300 milionů korun na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín. Vedení společnosti s pokutou nesouhlasí a zakázku považuje za transparentní.

„Proti pokutě se budeme bránit soudní cestou. Právníci firmy nyní připraví materiály. Jsme přesvědčení, že zakázka byla zadána transparentně, vybrali jsme nejnižší nabídku. Výše pokuty je neúměrná,“ prohlásil ředitel společnosti Josef Fedák.

ÚOHS poprvé pokutu uložil v prosinci loňského roku, 2. srpna jeho předseda Petr Rafaj zamítl podaná odvolání. Vodárenská společnost podle Rafaje chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jakým způsobem dospěla k výsledkům posouzení zdůvodnění „mimořádně nízkých nabídkových cen uchazečů a vysvětlení nabídek uchazečů“. Tím se její postup stal nepřezkoumatelným a netransparentním, uvedl.

Video Vstup Erika Knajfla
video

Vstup Erika Knajfla

Vodovody a kanalizace Pardubice vyzvaly po otevření nabídek hned čtyři uchazeče ke zdůvodnění mimořádně nízkých cen. Podle Rafaje ale v protokolu o jednání hodnotící komise i ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek je pouze stroze uvedeno, že hodnotící komise se otázkou zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen zabývala a akceptovala je. Blíže se k výsledkům posouzení, tedy z jakého důvodu shledala zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen opodstatněnými, nevyjádřila. Závažné pochybení ale Vodovody a kanalizace odmítají. „Byla to otevřená soutěž, které se zúčastnilo 30 subjektů. Vše bylo transparentní,“ uvedl Fedák.

VaK Pardubice
VaK Pardubice

Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Rafaj to kritizoval. ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Podle Fedáka ale Vodovody a kanalizace smlouvu uzavřít musely, aby společnost stihla termíny pro čerpání peněz z dotací. „Pokud bychom smlouvu nepodepsali, hrozily by nám sankce a to, že dotaci na modernizaci čistírny nedostaneme. Proto představenstvo společnosti rozhodlo o tom, že se smlouva podepíše,“ řekl Fedák.