V Synthesii unikly oxidy dusíku, nikoho podle firmy neohrozily

Pardubice - Provozní nehoda v pardubické chemičce Synthesia způsobila dnes brzy ráno únik oxidu dusíku do ovzduší. Majetek ani lidé v průmyslové zóně SemtinZone, kterou Synthesia provozuje, ovšem ohroženy nebyly a nebezpečné látky se mimo areál nedostaly. Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové se přehřál zásobník s nitračními plyny a ulétlo mu víko, hasiči na místě ochlazují další zásobníky.

Provozní nehoda se stala v 1:30. „V jednom z deseti zásobníků došlo pravděpodobně k přehřátí nahromaděných par a fyzikálnímu výbuchu. Nedošlo k zahoření,“ informovala mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. „Hasiči prováděli zkrápění par tak, aby nedošlo k úniku plynů mimo areál chemičky.“

Příčina nehody není známa, zabývá se jí policie i Inspekce životního prostředí. Podle Jiřího Kyncla z pardubického magistrátu je pravděpodobné, že vlivem několikadenních vysokých teplot se přehřál zásobník a kvůli přetlaku se roztrhl. V průběhu dne bude obsah poškozeného zásobníku postupně přečerpán; hasiči nyní ve výrobně nitrocelulózy ochlazují zbylých devět z deseti zásobníků. Hasičům Synthesie v tom pomáhají hasiči z Pardubic a Chrudimi.

Jozef Bocán, mluvčí pardubické policie:

„Kriminalisté na místě nezjistili žádné informace ani okolnosti nasvědčující tomu, že by toto způsobila cizí osoba.“


Nehodou se zabývalo i oddělení krizového řízení města Pardubic. Podle vedoucího oddělení Jiřího Kyncla je pravděpodobné, že vlivem několikadenních vysokých teplot se přehřál zásobník a kvůli přetlaku se roztrhl. Kromě policie nehodu vyšetří komise jmenovaná generálním ředitelem firmy.

„Varovné sms zprávy obdrželi starostové okolních obcí. Únik nebezpečných látek mimo areál SemtinZone nebyl zaznamenán,“ uvedla mluvčí a personální ředitelka Synthesie Jaroslava Doležalová. Podle starosty nedalekého Rybitví Radima Voltra nebyl únik oxidů dusíku cítit ve vzduchu a nebylo nutné informovat obyvatele.

Oxidy dusíku unikly už loni v létě

V pardubickém areálu Synthesie v březnu hořelo ve firmě Rekla, z dřevěné haly s linkou na likvidaci oleje se požár rozšířil na sklad s minerálními oleji. Oheň vyvolal několik explozí, plameny zasáhly i dvě nákladní auta. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda byla předběžně vyčíslena na 20 až 25 milionů korun.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Oxidy dusíku ze Synthesie unikly také předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.